آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / امکان بازسازی غضروف با سلول های بنیادی

امکان بازسازی غضروف با سلول های بنیادی

روزی که بیماران بتوانند درد مفاصل خود را بوسیله ی سلول های بنیادی و بازسازی طبیعی غضروف آسیب دیده التیام بخشند ,نزدیک است.اخیرا محققان گزارش کرده اند که این امر در موش با موفقیت روبه رو شده است.

گروهی از محققان دانشگاه منچستر که روی این پروژه کار میکنند امید دارند که در آینده بتوانند از سلول های بنیادی جنینی انسان برای بازسازی طبیعی غضروف استفاده کنند و بدینوسیله درد مفاضل در شرایط آرتروز را التیام بخشند.

آرتروز بیشتر بعد از 60 سالگی  در انسان ها دیده میشود و بزرگترین دلیل ناتوانی است.علت این بیماری از بین رفتن غضروف ها در محل مفاصلی است که در طول زندگی تحت فشار بوده اند که شامل زانوها,ران , انگشتان و قسمت انتهایی ستون فقرات میباشد.

حدود 9.6% از مردان و 18% از زنان بالای 60 سال نشانه های بیماری آرتروز را دارند.

درمان کنونی برای آرتروز فقط کاهش درد علایم آن است و هیج درمان موثری نیست که بتواند انحطاط غضروف را به تاخیر بیاندازد و یا جلوی آن را بگیرد.جایگذاری مفاصل نیز برای افراد با سن کمتر و ورزشکارانی که آسیب مفضلی دیده اند مناسب نیست.

محققان پیش سازهای سلول های غضروف را در غضروف آسیب دیده ی زانوی موش قرار دادند. بعد از 4 هفته نیمی از غضروف ترمیم شده بود و بعد از 12 هفته به نظر میرسید ظاهر یک غضروف طبیعی را دارد. و آزمایشات بعدی نشان داد که این سلول ها در بافت فعال اند.

مطالعات امید بخش هستند زیرا هیج عوارض جانبی از قبیل رشد بافت های غیرطبیعی دیده نشده است.اما قبل از این که این آزمایش برروی انسان انجام شود باید از این که این پروتوکل برای انسان بی خطر است , اطمینان حاصل کرد.

تمام هزینه های این پروژه تحقیقاتی را مرکز تحقیقات آرتروز انگلیس تامین کرده است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Stem Cells Translational Medicine منتشر شده است.

 

منبع : www. medicalnewstoday .com

 

 
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سورین زادحیدر

سورین زادحیدر
مدیر بخش خبری نویسنده بخش ویروس شناسی پزشکی

6
سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
میلاد مسچیدنا شیرانیسورین زادحیدرامیراکبری(مدیرمسئول وب سایت علوم آزمایشگاهی پزشکی و بالینی)سجّاد علیا Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
میلاد مسچی
Member

مشکلی که گریبان گیر خیلی از افراد مسن جامعه هستش و خونواده هاشون رو نگران میکنه، اما با این پیشرفت روزنه های امید به روی حفظ سلامت این گنجینه های تجربه باز میشه…. خیلی ممنون بابت خبر مسرت بخشتون
D:

دنا شیرانی
Guest
Dena sh

vaghean khabare khoshhal konandei bud,merc az entekhabet sevrin jan:*

امیراکبری
Admin

بخش خبری ، مثل همیشه عالی و آموزنده ، سپاس

سجّاد علیا
Guest
Sajjad Olya

ممنون از خبر خوبتون. به امید پیشرفت های بیشتر