آموزش وردپرس
خانه / گزارش کار / ایمونولوژی ( گزارش کار ) / تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید و تست CRP

تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید و تست CRP

تست های قطره ای:

تست هایی هستند که در ان از حجم های کم نمونه استفاده می شود و در کمتر از پنج دقیقه پاسخ آن قابل رؤیت است.

تست RF (روماتوئید فاکتور):

یک دسته از بیماری ها در سیستم ایمنی به نام ازدیاد حساسیت شناخته می شوند که در این بیماری ها سیستم ایمنی نسبت به یک Ag حساسیت زیادی نشان می دهد. بیماری ارتریت روماتوئید که بیماری مفصلی است، یک نوع بیماری ازدیاد حساسیت تیپ 3 است که در دسته بیماری های کمپکلس ایمنی نیز قرار می گیرد.

در این بیماری یک سری Auto Ab ها که از Agهای کلی تشکیل می شوند و اکثرا در مفاصل رسوب می کنند؛ این رسوبات منجر به آسیب های مفصلی می گردد.

در حقیقت Auto Abی تولیدی در این بیماری دارای اختصاصیت نسبت به آنتی بادی های خاصی در بدن از جمله IgG و IgA هستند. به طور کلی می توان بیان کرد که Auto Ab با آنتی بادی های دیگر یک کمپلکس ایمنی ایجاد می کند که رسوب آن در مایعات مفصلی شایع است و ایجاد مشکلات مفصلی می کند.

مشخص شده است که این آنتی بادی در %70-80 موارد ابتلا به این بیماری، از کلاس IgM است. به این Auto Ab یا IgM فاکتور روماتوئید(RF) می گویند.

بررسی ها نشان می دهد که فاکتور روماتوئیدی IgM برعلیه ناحیه ی Fc از آنتی بادی های IgG و IgA عمل می کند و باعث ایجاد کمپلکس با آن می گردد.

پس با توجه به توضیحات می توان دریافت که در اکثر موارد ابتلا به بیماری میزان IgM در سرم فرد افزایش می یابد؛ پس با اندازه گیری سطح IgM در سرم فرد به عنوان فاکتور روماتوئید می توان به تشخیص وجود یا عدم وجود بیماری پی برد.

تست مورد استفاده جهت شناسایی آرتریت روماتوئید، RF یا RA Latex است. اساس کار این تست Passive Agglutination است ( به این معنی که: 1)آگلوتینه مشاهده می شود.        2) برای ذره ای شدن نتیجه و قابل رؤیت شدن آن Reagent با پیوند کووالان به ذرات لاتکس متصل شده است). این تست یک آزمون کیفی از دسته تست های قطره ای می باشد که روش کار آن به شرح زیر است.

Capture333

CRP یا C-Reactive Protein:

پروتئینی است که طی بیماری های عفونی و التهابی در کبد تولید می شود و میزان آن در سرم فرد بیمار بالا می رود.به این پروتئین ها Acut Phase Pr (پروتئین های فاز حاد) نیز می گویند.

حدود سال 1930 مشخص شد سرم افرادی که مبتلا به پنومونی هستند با پلی ساکارید C کپسول پنوموکوک واکنش می دهد. با پیشرفت علم مشخص شد به طورکلی سرم افرادی که مبتلا به یک بیماری عفونی یا التهابی (حتی سرماخوردگی) هستند با این پلی ساکارید واکنش می دهند؛ به همین دلیل نام آن را CRP نهادند.(CRP یک مولکول پنتامر است).در واقع در سرم بیماران یک سری آنتی بادی هایی در بیماری های التهابی تولید می شود که با این پروتئین واکنش می دهد.

امروزه مشخص است که CRP دارای نقش Opsonin بوده و از طرف دیگر از طریق مسیر Classic  کمپلمان را نیز فعال می کند.

اندازه گیری میزان CRP کمک شایانی به تأیید وجود یک بیماری التهابی در بدن، می کند.

برای اندازه گیری CRP  دو راه وجود دارد:
1) روش قطره ای( کیفی)

2)روش تیتراسیون (کمی)

*اساس روش قطره ای Reverse Passive Agglutination است. بدین معنی که واکنش Ag_Ab نوع دوم است و دارای آگلوتینه است و رسوبات توسط لاتکس که یک ماده ی پلی استرن است ذره ای و قابل رؤیت می شوند. در این آزمایش آگر از CRP به عنوان آنتی ژن استفاده شود بلافاصله آگلوتیناسیون می بینیم که یک Passive Agglitination است، درحالی که مبنای روش در آزمایش ما  Reverse Passive Agglutination است.

برای این آزمایش نیاز است پلی ساکارید C از CRP جدا شود و باسرم مجاور گردد اما جداسازی این پلی ساکارید بسیار مشکل است به همین منظور از  Anti CRP به عنوان Ag استفاده می شود.

وسایل مورد نیاز:

IMG-20150506-WA0049

روش کار:

یک قطره از سرم فرد را با یک قطره لاتکس(CRP Latex Reagent) که قبلا به خوبی تکان داده شده، روی لام مخصوص می ریزیم و با استفاده از اپلیکاتور مخلوط را تا پر کردن کل قطره دایره گسترش می دهیم.

IMG-20150506-WA0055

سپس به مدت 1-2 دقیقه لام را با حرکت الاکلنگی تکان می دهیم تا مخلوط روی آن به طور کامل با هم ترکیب شود.

IMG-20150506-WA0054

پس از این مدت جواب ها به شرح زیر است:

1) در نمونه های مثبت ذرات آگلوتیناسیون بسیار ریز قابل رؤیت هستند.

DSC_0099

2) در نمونه های منفی هیچ آگلوتینه ای دیده نمی شود.

DSC_0106

3) در صورت مشاهده ی ذرات درشت در لام، آزمایش فاقد اعتبار است و نشان از وجو آگلوتینه در لاتکس استفاده شده است؛ پس آزمایش مردود است و باید دوباره انجام شود.

DSC_0097
(این نوشته ممکن است دارای اشکالات علمی یا نوشتاری باشد.)

31 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی میلاد مسچی

میلاد مسچی
مدیر روابط عمومی نویسنده بخش ایمونولوژی نویسنده بخش باکتری شناسی

5
سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
bakhshullahامیراکبری(سرپرست تیم - مدیر مسئول سایت)میلاد مسچیAnonymous Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
bakhshullah
Guest
bakhshullah

سلام اعلیکم میشه در مورد اجرای معینات بیوشیمی مثلا کلسیم . ایوریک اسید و کریاتینین در کلرومتر نظر به فلتر آن چیزی بنویسید.

امیراکبری
Admin

استفاده به جا از تصاویر ، کار کاملی ایجاد کرده بود ، سپاس

Anonymous
Guest
Anonymous

خیلی خوب و عالی