آموزش وردپرس
خانه / گزارش کار / ایمونولوژی ( گزارش کار ) / بررسی مولکول های MHC و آزمایش HLA_Typing

بررسی مولکول های MHC و آزمایش HLA_Typing

مولکول های MHC را در انسان HLA می نامند.

مولکول HLA دارای دو کلاس اصلی است:

1) HLA I: شامل زیر کلاس های A,B,C که روی همه ی سلول های هسته دار بدن وجود دارد.

2) HLA II: شامل زیر کلاس های DR,DQ,DP که روی سلول های عرضه کننده ی انتی ژن (APC) قرار گرفته اند.

* کلاس I روی همه ی سلولهای بدن انسان وجود دارد پس میزان بیان آن نسبت به کلاس II که فقط روی APC ها وجود دارد بیشتر است.

*هر فرد هر6 نوع HLA را به صورت نهفته در ژنوم دارد و در صورت هتروزیگوت بودن مسلما 2 دست از این ها را خواهد داشت. می دانیم افراد در مورد بیان ژن ها کاملا unic( منحصر به فرد) هستند؛ به این صورت، توالی ای که فرد از کنار هم قرار دادن HLAها دارد کاملا منحصر به فرد بوده و آلوتایپی که شخص بیان می کند کاملا یونیک است و دو فرد مشابه از این نظر مشاهده نمی شود، مگر در دوقلو های همسان که تا حدود 98% مشابه هم هستند اما سیستم ایمنی در این افراد نیز تفاوت هایی را قائل می شود.

کاربرد های HLA:

1)پیوند اعضا: مهمترین کاربرد این مولکول ها در علم پزشکی پیوند اعضا است. این موضوع منحصرا منجر به شناخت این مولکول ها شد و در حال حاضر نیز مهمترین کاربرد آن در همین مبحث است. جایی که برای یک گیرنده ی عضو به دنبال یک دهنده مناسب می گردیم باید تا حد امکان بین دهنده و گیرنده قرابت وجود داشته باشد و برای تایید این موضوع باید HLA Typing انجام شود که مهمترین آنها در مورد HLA A,B,DR انجام می شود. یعنی حداقل در این 3 مورد باید حداکثر شباهت و قرابت وجود داشته باشد. هر چقدر HLA های دهنده و گیرنده دارای شباهت بیشتر باشد طول عمر پیوند بیشتر است؛ به طور کلی هر پیوندی در هر بافتی از بدن توسط سیستم ایمنی دفع می شود حال با توجه به میزان شباهت HLAهای موجود در سطح سلول های عضو پیوندی با سایر اعضا، در زمان ماندگاری و حفظ پیوند تفاوت هایی به وجود می آید.بالاترین میزان ماندگاری پیوند مربوط به دو قلوهای همسان است اما امروزه با تکنیک های همانندسازی (Coloning) میتوان بافت هایی با MHC خود شخص گیرنده کولونیزه کرد که 100% این پیوند مورد پذیرش بدن است.

2) ارتباط با بیماری:مشخص شده که یک سری از بیماری ها با بعضی از مولکول های HLA ارتباط نزدیکی دارند یعنی ژن های این بیماری ها و ژن های بیان کننده ی HLA ها با هم حرکت می کنند. به عنوان مثال دیده شده که در مورد افرادی که به بیماری اسپاندلیت آنکیلوزان* مبتلا هستند( حدود 80% مبتلایان) در بدن خود MHC B27 را بیان می کنند. یا در مورد افراد مبتلا به سندرم بهجت** MHC B5 بیان می شود. افراد مبتلا به خود ایمنی MHC B8 و افراد جمعیت دیابتیک MHC DR4 را بیان می کنند.

*اسپاندلیت آنکیلوزان: در این بیماران ستون مهره های بدن دچار التهاب شده و ضایعات هسته دار ایجاد می شود این افراد به تدریج در نواحی انتهایی ستون فقرات چسبندگی هایی ایجاد می شود که در نهایت موجب بد ریختی های ستون فقرات میگردد. این بیماری معمولا با خشکی بدن در صبح آغاز می شود و به تدریج پیشرفت می کند.

**سندرم بهجت: مبتلایان به این بیماری افرادی هستند که عوارض چشمی و مخاطی خیلی زیادی دارند و تعدد آفت های دهانی به صورت طولانی،مکرر و شدید در این افراد دیده می شود.

نکته مهم: <ذهنیت سازی>

HLA ها عوامل ایجاد کننده ی بیماری نیستند؛ در تئوری های مختلف مطرح شده بررسی این موضوع که چرا در بیماری های مختلف یک سری از HLA ها بیشتر بیان می شوند، مورد ارزیابی قرار گرفته که در نتیجه آنچه مورد تایید است آن است که ژن های این بیماری ها  و MHCهای مربوط به آنها با هم حرکت می کنند و با ایجاد آن بیماری، آن MHC نیز افزایش می یابد.(احتمالا به دلیل نزدیکی برخی ژن ها)

پس در فرایند تشخیص بیماری پزشک با مقایسه ی وضعیت بالینی بیمار با پاسخ آزمایش HLA Typing مورد درخواست، به تشخیص خود مهر تایید میزند.

–> در حقیقت این آزمایش کمکی برای تشخیص و تایید بیماری فردی است که دارای یک سری علائم بالینی است اما متاسفانه در کشور ما هنوز این آزمایشات در ابعاد تشخیص و پیشگیری مرسوم نشده است.

3) مطالعات جمعیت شناختی: در حقیقت شناخت این که یک جمعیت دارای چند نوع HLA مشترک هستند بسیار مهم است. البته این نوع شناخت، هم در جهت کمک به بشر و هم در جهت تخریب بشر می تواند استفاده شود.

در مطالعات جمعیت شناختی با اندازه گیری گسترش یک HLA در بین یک جمعیت خاص با ایجاد یک بانک حفاظت شده جهت محافظت از ژن این افراد تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت، می توان به سادگی مشخص کرد که چه نوع بیماری شایع بین این افراد است، چه اقدامات پیش گیرانه ای می توان انجام داد، شجره ی یک فرد به کدام قوم یا مذهب برمیگردد و ازاین دست مطالعات بر جمعیت ها انجام دهند.

* ایران از نظر مطالعات جمعیت شناختی یک کشور ناهمگون از نظر ژنتیکی است و تا حدودی می توان گفت HLA مشترکی بین همه ی آنها وجود ندارد، مگر در بین اقوام و اقلیت های دینی کوچک مثل زرتشتیان(به علت اینکه این افراد ازدواج های درون مذهبی دارند و طی چندین نسل از نظر ژنتیکی شباهت زیادی به یکدیگر دارند).البته این موضوع مثبت است چرا که تنوع ژنتیکی در بین جمعیت شانس بقا و تکامل را افزایش می دهد.

جمعیت های ژنتیکی کوچک همیشه تحت تاثیر یک بیماری چه به صورت طبیعی و چه به صورت حملات بیولوژیک، از بین می روند و در خطرند.

روش تشخیص مولکول HLA:

1) استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال: که برای تشخیصMHCهای تیپ  I و DR مورد استفاده می شود.

2) روش های جدید با رزولوشن بسیار بالا: پایه ی اصلی آن PCR است اما با یک سری تغییرات میزان دقت و عملکرد آن را بالا برده اند. مثل: SCOP PCR و  SCSP PCR و SNP PCR. که دقیق ترین آن ها  SNP PCR است. این روش ها برای تشخیص MHC II استفاده می شوند.

 

روش کار با آنتی بادی های مونوکلونال:

روش کلی به این صورت است که یک سلول هسته دار بدن (به طور معمول یک بافت خونی) انتخاب می شود. بهترین سلول مورد استفاده مونونکلئارسل ها هستند. روی این سلول ها آنتی ژن وجود دارد.( AG=HLA I –> به مقدار خیلی زیاد روی همه ی سلول  های بدن وجود دارند.) آنتی بادی اختصاصی  علیه MHC مورد بررسی را روی نمونه می ریزیم تا کمپلکس  MHC_Ab تشکیل شود. سپس با اضافه کردن کمپلمان خرگوش، در صورت اتصال MHC به Ab کمپلمان فعال می شود و سلول را لیز میکند. مرگ سلولی در این آزمایش نشان از وجود MHC ای است که آنتی بادی علیه آن استفاده شده بود.در حقیقت زمانی که MHC_AB تشکیل میشود آنتی بادی استفاده شده در ناحیه ی  Fc خود تغییراتی ایجاد میکند که جایگاه اتصال کمپلمان و در نتیجه فعال سازی آن را موجب می شود. پس در صورت عدم اتصال،آن Ab تغییری نمیکند و کمپلمان به جایگاه مربوطه متصل نشده و فرایند لیز سلولی اتفاق نمی افتد.

به این روش که اساس آن مجاورت آنتی بادی با MHC است  Microcytotoxicity می گویند.

*توسعه صنعت آنتی بادی های مونوکلونال باعث شده که امروزه یک پنل بسیار کامل از انواع آنتی بادی های مونوکلونال که به صورت اختصاصی MHC خاصی را می شناسد، وجود داشته باشد.

روش کار:

1) از نمونه خون دفیبرینه ی بیمار مونونکلئارسل را جدا میکنیم.( با استفاده از محلول فایکول–> برای اطلاعات بیشتر به مبحث تست روزت(روش کار)مراجعه کنید.)

2) از سوسپانسیون سلولی تهیه شده 1میکرولیتر در هر حفره ی پلیت* می ریزیم.(توجه داشته باشید به دلیل انکوباسیون های طولانی و میزان کم نمونه و شناساگر ها، در حفرات پلیت گلیسرول می ریزند که علاوه بر جلوگیری از تبخیر نمونه در حین انکوباسیون، مواد اضافه شده را به سمت وسط و ته پلیت هدایت می کند که این موضوع باعث برخورد بهتر مواد با یکدیگر می شود؛ باید توجه داشت که نمونه و مواد دیگر را زیر گلیسرول Pipeting کنیم چرا که اگر روی گلیسرول بریزیم به ته حفره نمی رود و همان جا شناور می ماند.)

*پلیت مخصوص این آزمایش ترازاکی نام دارد. این پلیت حاوه 60 حفره است که در ته آن آنتی بادی های مورد نظر قرار دارد. این پلیت ها معمولا به صورت آماده (آنتی بادی به ته حفره چسبیده است) خریداری می شود.

IMG-20150520-WA0012

3) 60 دقیقه انکوباسیون زمان مناسبی است تا آنتی ژن های محتمل موجود در سطح سلول با آنتی بادی ته حفرات واکنش دهند.

4) پس از زمان فوق الذکر 1 میکرولیتر کمپلمان خرگوش به مجموعه اضافه میکنیم.

5) به مدت 30 الی 45 دقیقه انکوبه میکنیم تا در صورت تشکیل کمپلکس های MHC_Ab ، کمپلمان سلول ها را لیز کند.

Untitled

6) پس از پایان انکوباسیون 2 میکرولیتر رنگ ائوزین به مجموعه ی فوق اضافه می کنیم

7) پلیت را با میکروسکوپ Invert بررسی می کنیم؛ که پاسخ آزمایش به دو صورت محتمل است:

IMG-20150520-WA0010 IMG-20150520-WA0014

I)در صورتی که سلول ها رنگ را گرفته باشند و غشای آنها مضرّس شده باشد نشان از مرگ سلول و در نتیجه وجود HLA مورد نظر بر روی سلول  های فرد است.

IMG-20150520-WA0001

II) اگر سلول ها همچنان کامل،بدون شکست غشایی و بدون رنگ باشد نشان از زنده بودن سلول است که در نتیجه HLA مورد نظر بر روی سلول های فرد وجود ندارد.

IMG-20150520-WA0007 - Copy

*در حفره ها ممکن است سلول های مرده و زنده باهم وجود داشته باشند که در یک پروتکل کلی اگر 30% از سلول ها مرده باشند نشان از وجود HLA مورد نظر بر روی سلول های فرد و مثبت بودن پاسخ آزمایش است.

 

(این نوشته ممکن است دارای اشکالات علمی و نوشتاری باشد.)

21 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی میلاد مسچی

میلاد مسچی
مدیر روابط عمومی نویسنده بخش ایمونولوژی نویسنده بخش باکتری شناسی

9
سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
م.باقریامیراکبری(سرپرست تیم - مدیر مسئول سایت)سورین زادحیدردرودیانمیلاد مسچی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
م.باقری
Guest
م.باقری

سلام. مطلبتون عالی بود.واقعا ممنونم ازتون.

امیراکبری
Admin

بسیار عالی ، سپاس

سورین زادحیدر
Member

ممنون خیلی عالی بود
خسته نباشید

درودیان
Guest
درودیان

خدا قوت
خیلی کامل و مفید بود
موفق باشید

سجّاد علیا
Member

میلاد جان واقعا خسته نباشی. مثل همیشه خیلی عالی و کامله