آموزش وردپرس

ابولا

ابولا چیست؟

ابولا ویروس جدی و کشنده منتقل شده توسط حیوانات و انسان است.این ویروس اولین بار در سال 1976 در سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی شد.محققان این بیماری را به نام رودخانه ی ابولا نامگذاری کردند. تا همین اواخر، ابولا تنها در آفریقا ظاهر شده بود.
اگر چه ویروس ابولا بیش از 35 سال است که شناخته شده ، بزرگترین شیوعِ آن در غرب آفریقا از مارس 2014 آغاز شد. این شیوع بیماری مرگبار تر، شدید و گسترده تر از شیوع های قبلی بود. در حالی که به طور قابل توجهی از اوج شیوع بیماری کاهش یافته است، هنوز هم شانس شیوع بیشتر وجود دارد. یادگیری حقایق این ویروس می تواند به جلوگیری از گسترش این عفونت کشنده کمک کند.

عوامل ابولا چیست؟

 171533_640

ویروس ابولا متعلق به خانواده های ویروسی فیلوویریده است.دانشمندان همچنین آن را Filovirus نیز مینامند. این نوع ویروس باعث تب خونریزی یا خونریزی شدید داخل و خارج از بدن میشود.این ویروس همراه با تبی بسیار بالا است.
ابولا را می توان به زیر گروه هایی که بر اساس مکانِ ظهور آنها تقسیم شده اند ، طبقه بندی کرد که شامل :
Bundibugyo
Reston
Sudan
Taï Forest (که قبلا به عنوان ساحل عاج شناخته میشد)
Zaire
ویروس ابولا به احتمال زیاد از خفاش میوه خوار آفریقایی سرچشمه گرفته است. این ویروس به عنوان یک ویروسِ مشترک بینِ انسان و دام شناخته شده است زیرا از حیوانات به انسان منتقل می شود. انسان ها نیز می توانند ویروس را به یکدیگر انتقال دهند. حیوانات زیر می توانند ویروس را منتقل کنند :
شامپانزه
بز کوهی جنگل
گوریل
میمون
خارپشت
از آنجا که مردم ممکن است این حیوانات آلوده را اداره کند، این ویروس می تواند از طریق خون و مایعات بدن حیوان منتقل شود.

 

عوامل خطر و انتقال

بر خلاف انواع دیگر ویروس ها، ویروس ابولا نمی تواند از طریق هوا یا تنها با لمس منتقل شود. با تماس مستقیم با مایعات بدن کسی که دارایِ این ویروس است انتقال صورت میگیرد . این ویروس ممکن است از طرق زیر منتقل شود:
خون
اسهال
شیر مادر
مدفوع
بزاق
منی
عرق
ادرار
استفراغ
تمامِ این مایعات بدن می تواند حامل ویروس ابولا باشد. انتقال می تواند از طریق چشم ها، بینی، دهان، پوست آسیب دیده و یا تماس جنسی رخ دهد.
عوامل دیگر خطر عبارتند از:
قرار گرفتن در معرض اشیاء آلوده مانند سوزن
تعامل با حیوانات آلوده
حضور در مراسم دفن کسی که در اثر ابولا مرده است
سفر به مناطقی که اخیرا یک شیوع رخ داده است

نشانه های ابولا چیست؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری،علائم ابولا معمولا به مدت 8 تا 10 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس بروز میکند.با این حال، علائم می تواند در عرضِ 2 روز بعد از قرار گرفتن در معرضِ ویروس نمایان شود و یا مدت زمانِ بیشتری به طول بیانجامد برای مثال 3 هفته.
خستگی شدید اغلب اولین و برجسته ترین نشانه ی ابتلا است. علایم دیگر عبارتند از:

1

اسهال
تب
سردرد

درد عضلانی
دل درد
خونریزی های غیر قابل توضیح و یا کبودی
استفراغ

اگر شما در تماس با فردِ آلوده و یا مسئول مراقبت از کسی که ابولا در او شناسایی شده و یا در مجاورت حیوانات آلوده هستید یا هر نشانه ی دیگری ، شمابایستی با پزشک فوراً در تماس باشید.

ابولا چگونه تشخیص داده می شود؟

علائم اولیه ابولا از نزدیک می تواند تقلید بیماری های دیگر مانند آنفولانزا، مالاریا، و تب حصبه باشد.
آزمایش خون می تواند آنتی بادی ویروس ابولا را تشخیص دهد.

مواردِ زیر نیز در تشخیص کمک میکنند:
تعداد گلبولهای سفید خون غیرعادی پایین یا بالا
تعدادِ کم پلاکت
افزایش آنزیم های کبدی
سطح غیر طبیعی فاکتور انعقادی
پیرو جواب تست خون مبنی بر ابتلا به ابولا ، پزشک جامعه ی مقاوم که احتمالِ ابتلا در آن وجود دارد را مورد بررسی قرار می دهد.
از آنجا که ممکن است ابولا در عرض سه هفته پس از مواجهه با ویروس رخ دهد، هر کسی با قرار گرفتن در معرض ویروس ممکن است یک دوره کمون با بازه زمانی مشابه را بگذراند. اگر هیچ علامتی ظرف مدت 21 روز مشاهده نشود ، فرد ابولا را رد کرد است.

ابولا چگونه درمان می شود؟

در حال حاضر ویروس ابولا درمان و یا واکسن ندارد. در عوض، تا حد امکان اقدامات پیشگیرانه ای در جهت ایمن ماندن افراد انجام می شود.این اقدامات ممکن است شامل:

دادن داروها برای حفظ فشار خون
مدیریت تعادل الکترولیتر
ارائه اکسیژن اضافی، در صورت نیاز
ارائه مایعات داخل وریدی و / یا دهان به پیشگیری از کم آبی
درمان عفونت های همزمان
جلوگیری از وقوعِ عفونت های دیگر
مدیریت محصولات خون در صورت لزوم

پیشگیری

افراد می توانند چند اقدام احتیاطی را برای محافظت در برابر ابولا انجام دهند. این مراحل عبارتند از:
اجتناب از تماس با خون و مایعات بدن
تمرین بهداشت بهتر دستان ، از جمله شستن دست ها با آب و صابون و یا یک ضد عفونی کننده الکلی دست
خودداری از درگیر شدن در مراسم کفن و دفن که شامل دست زدن به بدن یک فرد که از ابولا درگذشته است می باشد
پوشیدن لباس های محافظ در اطراف حیات وحش
خودداری از دست زدن به هرآنچه که فرد مبتلا به ابولا با آن سر و کار داشته است (از جمله لباس، ملافه، سوزن، و یا تجهیزات پزشکی)

کارکنان بهداشتی درمانی و تکنسین های آزمایشگاه نیز باید اقدامات احتیاطی را تمرین کنند. این شامل:

جداسازی افرادِ مبتلا و پوشیدن لباس محافظ، دستکش، ماسک، و سپر چشم هنگام تماس با فرد آلوده یا وسایل او. پروتکل دقیق و دفع این مواد محافظ نیز برای پیشگیری از عفونت حیاتی است. خدمه حینِ تمیز کردن باید از یک محلول سفید کننده برای تمیز کردن سطوح کف و کلیه ی سظوحی که ویروس با آن تماس داشته ، استفاده کنند..
تحقیقات بیشتر در حال انجام است برای کمک به جلوگیری از شیوع بیماری های آینده. در آوریل سال 2015، سازمان بهداشت جهانی WHO گزارش داد که دو واکسن ممکن هستند که برای ایمنی انسان مورد آزمایش قرار گیرد.

141011101651_ebola-siut_20140710_624 1

عوارض

سیستم ایمنی مردم می تواند پاسخ های متفاوتی به این ویروس نشان دهد. در حالی که برخی ممکن است در مواجهه با ویروس بدون عارضه بهبود یابند، دیگران می توانند اثرات طولانی مدت را بروز دهند. این اثرات طولانی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

مشکلات مشترک
ریزش مو
ضعف شدید و خستگی
هذیان
التهاب کبد و چشم
تغییرات حسی
زردی
با توجه به کلینیک Mayo، عوارض می تواند برای چند هفته تا چند ماه به طول انجامد. دیگر عوارض این ویروس می تواند کشنده باشد، از جمله:

شکست اندام
کما
شوک
خونریزی شدید

چشم انداز

با توجه به WHO، متوسط نرخ مرگ و میر برای یک فرد آلوده به ویروس ابولا 50 درصد است. برخی از گونه های ویروس مرگبارتر از دیگران است. هر چه زودتر عفونت تشخیص داده شود، بهتر است چشم انداز برای بیماران آلوده.

CDC تخمین می زند که بازماندگان ابولا تا 10 سال در بدنشان علیهِ این ویروس آنتی بادی دارند. این به این معنی نیست که به دلیلِ حضور ویروس در بدن فرد ، لزوما عفونتی دریافت نمیکند . تا زمانی که یک واکسن در دسترس قرار بگیرد ، این مهم است از خودتان در برابر شیوع عفونت محافظت کنید.

 

منبع : http://www.healthline.com/health/ebola-hemorrhagic-fever#Overview1

2 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مهدیس مختار

مهدیس مختار
نویسنده بخش ایمونولوژی نویسنده بخش خون شناسی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of