آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / ارتباط پلاکت ها با سپسیس

ارتباط پلاکت ها با سپسیس

Xiang محقق دانشگاه کنتاکی فرصتی معتبر پیدا کرد تا تحقیقاتش روی پلاکت ها و سپسیس را در کنفرانس بین المللی  انجمن قلب آمریکا ارائه دهد .

پلاکت ها از مردن بر اثر آسیب های کوچک جلوگیری می کنند .

خون ما علاوه بر گلبول های قرمز و سفید شامل سلول های بی رنگ و کوچکی به نام پلاکت است که نقش حیاتی را در برابر عفونت ها بازی میکند . وقتی پلاکت ها به درستی عمل کنند از خونریزی بیش از حد بر اثر خراش های کوچک متداول، جلوگیری میکنند .

علاقه Xiang، دانشجو PHD  و محقق چینی، به تحقیقات پزشکی زمانی که اثرات مخرب گونه های واکنشگر اکسیژن را بررسی میکرد، شکوفا شد .

سوال Xiang این بود که پلاکت ها چگونه باعث بند آمدن خونریزی میشوند .

Xiang میگوید : ” فرایند لخته شدن خون بطور اعجاب انگیزی پیچیده است و تلاش برای فهمیدن اینکه چگونه ترکیبات داخل و خارج سلول به همراه یکدیگر باعث ایجاد آن میشوند مانند این است که بخواهیم قطعات پازلی را کنار هم بگذاریم، بدون آنکه بدانیم تصویر نهایی باید چه باشد !” . xiang میخواست بداند چگونه پروتئین های اینتگرین به فرایند لخته شدن کمک میکنند . پلاکت ها از این پروتئین های اینتگرین برای چسبیدن به دیواره رگ آسیب دیده استفاده میکنند . همچنین اینتگرین به پلاکت ها کمک میکند تا به هم بچسبند و خون را لخته کنند .

مدت زمان طولانی است که پزشکان و محققان میدانند پلاکت ها برای ایجاد لخته خون نقش مهمی دارند و اشکال در عملکرد آن ها میتوتد منجر به بیماری شود . xiang و همکارانش در حال بررسی اینتگرین و پلاکت ها دریافتند  پلاکت ها نقش اعجاب آوری را در سپسیس ایفا میکنند .

سالانه بیش از یک میلیون انسان دچار سپسیس میشوند . این یک وضعیت خطرناک است که در اثر واکنش افراطی سیستم ایمنی به عفونت خونی ایجاد میشود . بطور نرمال سیستم ایمنی به عامل پاتوژن حمله میکند . ولی در سپسیس پاسخ مستقیما باعث صدمه دیدن سلول های خودی بیمار و بافت میشود . پزشکان میدانستند که ترومبوسیتوپنی یا کمبود پلاکت با سپسیس مطابقت دارد اما ارتباط بین آن دو نامشخص بود .  xiang و همکارانش متوجه شدند پلاکت ها مستقیما موظفند سیستم ایمنی را چک کنند . پلاکت ها علاوه بر لخته کردن خون عوامل ضد التهاب تولید میکنند تا از فعال شدن بیش از حد سلول ها ی ایمنی در هنگام عفونت خونی جلوگیری کنند .

به عبارتی دیگر اگر مریضی پلاکت های خونش بسیار پایین باشد هیچ عاملی نمیتواند جلوی واکنش سیستم ایمنی را بر علیه خود بگیرد .

با توجه به یافته های آنها تزریق پلاکت برای درمان سپسیس شدید، می تواند موثر باشد .

Xiang جایزه ی محقق جوان را برای یافته های استثنایی اش درباره پلاکت ها از انجمن قلب آمریکا، دریافت کرده است .

منبع : medicalnewstoday .com

6 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سورین زادحیدر

سورین زادحیدر
مدیر بخش خبری نویسنده بخش ویروس شناسی پزشکی

1
سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
مهدیس مختار Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
مهدیس مختار
Member

ممنون از خبر خوبتون :)