آموزش وردپرس
خانه / گزارش کار / قارچ شناسی پزشکی ( گزارش کار ) / مروری بر قارچ های سطحی (superficial mycosis) طبقه ی شاخی پوست و کوتیکول مو ،در زیر میکروسکوپ

مروری بر قارچ های سطحی (superficial mycosis) طبقه ی شاخی پوست و کوتیکول مو ،در زیر میکروسکوپ

بررسی قارچ های :

 • Malassezia-sp (نام قدیم : Malassezia ovalis و Pityrosparum)…. نام بیماری :درماتیت سبورئیک , شوره سر در صورت , گوش , اطراف پلک ها)
 • Malassezia furfur complex یا Malassezia -sp….نام بیماری:Tinea versicolor
 • آسپرژیلوس نیجر….نام بیماری:Otomycosis(عفونت قارچی گوش خارجی)

به همراه بررسی دو باکتری :

 1. کورینه باکتریوم تنوئیس (corynebacterium tenuis)….نام بیماری :Trichomycosis
 2. کورینه باکتریوم مینوتیسیموم(Corynebacterium minutissimum)….نام بیماری: Erythrasma

قبل ار بررسی میکروسکوپی باید به چند نکته توجه کنیم:

 • شرایط بیمار : بیمار نبایدسه روز حمام برود . و از مصرف داروهای موضعی و ضد قارچ خودداری کند.
 •   روش نمونه برداری:
 1. مو: توسط یک قیچی استریل مو را در چند میلیمتری پوست سر در محل ضایعه کوتاه می کنیم,ضایعات را به دقت زیر لامپ وود بررسی می کنیم تا موهای فلورسانس دار مشخص گردند. سپس تعدادی از موهای واجد فلورسانس ,موهای شکسته,موهای تغییر رنگ داده,خالهای سیاه و یا موهای با غلاف خاکستری را به وسیله پنسهای سر پهن (موچین) استریل از محل ضایعات برداشت می کنیم. دقت کنیم که مو های آلوده اغلب در فولیکول سست می باشند و به آسانی کنده می شوند. پوست سر را نیز باید  از جهت شوره,نقاط سیاه,واکنش های عمیق چرکی(کریون) و کروت فنجانی شکل (اسکوچولا) بررسی کنیم. برداشت باید از چندین نقطه ضایعه و به مقدار زیاد به همراه مقداری پوسته و شوره انجام گیرد.موهای جمع آوری شده را درون پاکت های کاغذی یا نایلونی و یا بین دو لام قرار داده و مشخصات بیمار را بر روی آن یادداشت می کنیم.
 2. پوست: ضایعه تازه و فعال را با الکل 70 در صد تمیز و با گاز استریل خشک می کنیم. از حاشیه فعال ضایعات توسط لبه تیز بیستوری استریل پوسته ها را تراشیده  و بر روی یک لام تمیز و یا درون پلیت قرار می دهیم.در ضایعات وزیکول دار ,  پوسته سطحی وزیکول را با بیستوری بر می داریم و از زوائد خشک درون وزیکول نمونه برداری می کنیم. در ضایعات تاول دار , پوسته تاول را کنار زده و از بستر تاول برداشت می کنیم. در مورد ضایعات بین انگشتی باید سطح ضایعه را تمیز کرد و هر گونه لایه مرده و سفید و اپیدرم مرطوب شده را دور ریخت و نمونه برداری را از لبه ضایعات و یا از اطراف فیسور انجام داد. در ضایعات مرطوب و دردناک می توان از ترشحات یا اگزودا به وسیله سواب برداشت کرد. در مورد ضایعات درماتوفیتوز استفاده از سواب صحیح نمی باشد , زیرا بر خلاف عفونت های کاندیدایی , درماتوفیت ها در موارد سروزی مشاهده نمی گردند.نمونه تراشه پوست را بین دولام نگهداری می کنیم تا جهت آزمایش مستقیم و کشت از آن استفاده کنیم.گاه امکان دارد در ضایعاتی که با الکل تمیز شده اند قارچی مشاهده نشود به دلیل این که قارچ در اینگونه ضایعات از بین می رود.برای مثال میکروسپوروم ادئونی در چهل درصد موارد با عدم رشد به دلیل تماس ضایعه با الکل 70 درصد همراه بوده است. ویا کاندیدا آلبیکنس در معرض الکل 70 درصد به مدت 1 دقیقه با رشد همراه نیست.استفاده صحیح از اسفنج الکلی نه تنها در جدا نمودن ارگانیسم از سطح ضایعه دخالتی ندارد , بلکه از رشد بسیاری از ساپروفیت های مزاحم در محیط های کشت نیز ممانعت به عمل خواهد آورد.در نمونه های پوسته , ناخن و مو قارچ تا چند هفته زنده و قابل جداسازی است و نیازی به نگهداری نمونه در یخچال نیست.
 • آماده سازی نمونه: استفاده از چسب و یا تهیه لام ها و…
 • اکثر بیماری های سطحی کشت لازم ندارند.
 •     این بیماری ها سرولوژی خاصی ندارند.

 

jk,dds

اریتراسما

 

 

فورفورکمپلکس

نیجر

 

 

10 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی پریسا ملکوتی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of