آموزش وردپرس

جنس لیستریا

باکنری های اسپور دار شامل باسیلوس و کلستریدیوک است و بدون اسپور ها شامل کورینه باکتریوم و لیستریا است.
لیستریا باکتری باسیلی شکل است که به صورت گرم مثبت، بدون اسپور و بی هوازی اختیاری دیده می شود، آرایش آن به صورت تکی یا دوتایی دیده می شود. گاهی اوقات بعد از جداسازی باکتری مثلا از نمونه ی CSF میتوان به صورت کوکوباسیل نیز مشاهده کرد.

(کوکوباسیل :نه کاملا گرد و کوکوسی شکل و نه کاملا میله ای وباسیلی شکل دیده می شود.)
مهم ترین گونه در جنس لیستریا، لیستریا مونوسایتوژنز است. این باکتری عامل مننژیت و سپتی سمی در بزرگسالان و عامل سقط جنین در خانم های باردار می باشد. به دلیل اینکه این باکتری معمولا سیستم عصبی مرکزی را درگیر می کند عفونت های حادی را ایجاد می کند که در 90٪ موارد پس از مدتی منجر به مرگ می گردد و سایر افرادی که از مرگ نجات می یابند تا پایان عمر دچار اختلالات عصبی هستند.
افراد مسن و افرادی که به هر شکلی نقص سیستم ایمنی دارند(پیوند عضو، نقص ایمنی اکتسابی(HIV) و افراد سرطانی و …)بیشتر برای این بیماری اکسپوزه (درمعرض خطر) هستند.
این باکتری را از مکان های مختلف می توان جداسازی کرد از جمله: آب،‌ خاک، ترکیبات مواد غذایی، لبنیات، سبزیجات، نمونه ی مدفوع و … پس یک میکروارگانیسم همه جا گیر به شمار می آید و امکان آلودگی با این باکتری را افزایش می دهد. لازم به ذکر است راه آلودگی انسان عموما از طریق مواد غذایی خصوصا لبنی است.
باکتری لیستریا مونوسایتوژنز برعکس باکتری های مزوفیل که دمای بین 20-40 درجه برای رشد آنها مناسب است، قابلیت رشد در دمای 4 درجه سانتی گراد را نیز دارد( سرما دوست است).
معمولا نمونه ای که برای جداسازی این باکتری مورد بررسی قرار می گیرد نمونه ی CSF است که جداسازی آن به دلیل کمبود نمونه بسیار مشکل است اما از اهمیت به سزایی برخوردار است. در خانم های باردار از جفت عبور میکند و در ماه های اول موجب سقط جنین و در ماه های پایانی که بدن در برابر سقط مقاومت می کند موجب تولد نوزادانی مبتلا به مننژیت و اختلالات سیستم عصبی می گردد.معمولا فرد باردار علائم بالینی مختص و مشخصی ندارد ولی از یک سری علائم شبه آنفولانزایی مثل تب،لرز و بدن درد شکایت می کند که نهایتا کمر درد و التهاب لگن را نشان می دهد.
برای تشخیص این باکتری باید توجه داشت که این باکتری قابلیت لیز گلبول قرمز(بتا هولیز) را دارد اما به صورت بسیار ضعیف( بتا همولیز ضعیف) بنابراین در صورت کشت برای محیط Blood Aggar شفافیت بسیار ضعیفی دور کلنی تشکیل می شود.  از تست های تشخیصی می توان به بایل اس کولین، CAMP، هیپورات سدیم و کاتالاز اشاره کرد که همگی آنها مثبت است( اساس تمامی تست های ذکر شده در گزارش کارهای قبلی به تفصیل بیان شده است).
یکی از ویژگی های این باکتری این است که به واسطه ی فلاژل هایی که دارند می توانند تحرک داشته باشند. آرایش فلاژل های این باکتری از مونوتریش تا لفوتریش و …متفاوت است.
لیستریا مونوسایتوژنز می تواند در شرایط RT یا 22-25 درجه سانتی گراد 4 تاژک تولید کند اما در دمای 37 درجه سانتی گراد فقط یک تاژک تولید می کند و بر این اساس حرکت های متفاوتی ایجاد می کند.
با بررسی حرکت باکتری ها در محیط های نیمه جامد حاوی 0.5 تا 0.7٪ آگار می توان چند حالت حرکتی را رؤیت کرد:
1) رشد در خط کشت آنس: باکتری غیر متحرک است.
2) رشد به صورت پخش شده در کناره ی خط آنس: باکتری متحرک است.
برای تشخیص لیستریامونوسایتوژنز، این باکتری را در دو محیط نیمه جامد(محیط موتیلیتی مدیوم) کشت می دهیم. یکی را در انکوباتور 37 درجه و دیگری را در دمای اتاق به مدت 24 ساعت نگهداری می کنیم. در دمای اتاق به دلیل حرکت با 4 تاژک کدورت ایجاد شده منظره ی چتری به خود می گیرد و محیط موجود در انکوباتور رشد خطی از اطراف ناحیه ی کشت ناشی از حرکت با یک تاژک را نشان می دهد.

تصاویر مرتبط افزوده می شود.

 

6 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی میلاد مسچی

میلاد مسچی
مدیر روابط عمومی نویسنده بخش ایمونولوژی نویسنده بخش باکتری شناسی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of