آموزش وردپرس
خانه / گزارش کار / هماتولوژی ( گزارش کار ) / بررسی AML_M6 و لوسمی های ALL

بررسی AML_M6 و لوسمی های ALL

AML_M6 عمدتا در افراد با سن بالا اتفاق می افتد.دو نوع AML داریم: AML_M6a که بالای 20 درصد میلوبلاست و بالای 50 درصد سلول های هسته دار مغز استخوان رده ی اریتروئیدی می باشد.
در M6b بالای 80 درصد سلول های هسته دار مغز استخوان رده ی اریتروئیدی هستند که در واقع به آن M6 خالص می گویند(اریترولوکمیای خالص)دیگر بحث بالای 20 درصد میلوبلاست را نداریم. M6b شیوعش کمتر است و در واقع جزء لوسمی های نادر است.اغلب کسانی که AML_M6 دارند در سنین بالا هستند و از نوع M6a می باشد.
در Diff که انجام می دهیم هم درصد NRBCها و هم درصد میلوبلاست ها بالا می باشد.برای بررسی بیشتر مارکر ها بررسی می شود .مارکر هایی که مثبت می شوند:CD13,CD33,CD117 می باشد. این مارکر ها مارکر هایی هستند که برای میلوبلاست مثبت می شوند .رده ی اریتروئیدی نیز یکسری مارکر دارد که وقتی به AML_M6 مشکوک می شویم این مارکر ها را بررسی  می کنیم :CD71 (گیرنده ی ترنسفرین است)در پیش ساز های اریتروئیدی یا همان نرموبلاست ها  به میزان زیادی بیان می شود.در لوسمی M6 افزایش پیش ساز ها را داریم بنابراین CD71 مثبت می شود.
شاخص دیگری برای رده ی اریتروئیدی گلایکوفورین A می باشد که به عنوان CD235 هم می شناسند.بنابراین این مارکر ها برای این بیمار مثبت می شود.
رنگ امیزی PAS نیز برای بیماری که AML_M6 دارد مثبت است.
یکی دیگر از ویژگی های مورفولوژیکی که در بیماران مبتلا به AML_M6 خصوصاً M6a هستند که ممکن است دیده شود،دیسپلازی در رده ی اریتروئیدی می باشد.در هنگام Diff کردن سلول های خیلی بزرگی را در رده ی اریتروئیدی می بینیم  که چند هسته دارند که ممکن است با رده ی مگاکاریوسیتی  اشتباه گرفته شود(دقّت کنید که لوبولاسیون مگاکاریوسیت روی همدیگر هست). سلول هایی که دو هسته ای هستند که با یک پل به هم وصل شده اند ولی شکل و رنگ سیتوپلاسم و تراکم کروماتین هسته شبیه پلی کروماتوفیلیک می باشد و تعداد هسته ها ما را به شک می اندازد،همگی رده ی اریتروئیدی هستند،دیسپلازی دارند و در لوسمی M6a در بعضی از بیماران دیده می شود.
لوسمی های ALL:L1-L2-L3
ALL_L1(لوسمی لنفوبلاستیک حاد):سلول هایی که مغز استخوان را درگیر کرده اند لنفوبلاست ها هستند.
اگر لوسمی L1 باشدعمدتا لنفوبلاست ها اندازه شان کوچک است،هموژن هستند و از نظر اندازه یک دست هستند. منظور از هموژن بودن یک دست بودن کل سلول ها است.در لوسمی ALL_L1 ویژگی بارز ان این است که نسبت N/C خیلی بالاست . هسته تقریباً تمام سیتوپلاسم را اشغال کرده و یا اینکه  حاشیه ی کوچکی از دیده  می شود.
درALL_L2 لنفوبلاست ها برخلاف ALL_L1 از نظر اندازه هتروژن هستند یعنی یکدست نیستند.ویژگی و مشخصه شان علاوه بر اینکه نسبت N/C بالاست و کروماتین ظریف دارد،مشخصه اصلی شان این است که ممکن است هسته لوبوله و شکافدار باشد و در بیشتر لنفوبلاست ها هستک دیده می شود.
در ALL_L3 ویژگی اصلی لنفوبلاست ها علاوه بر نسبت N/C بالا و کروماتین ظریف،حضور واکوئل های زیاد در سیتوپلاسم است که نمای آسمان پر ستاره به آن می گویند.سایز لنفوبلاست ها از لنفوبلاست ها در L1 بزرگتر می باشد. همچنین رنگ سیتوپلاسم آبی سیر است.
بررسی لام های ALL:
ALL_L1:
ویژگی لنفوبلاست ها:
*1_N/C خیلی بالا در حدود 1(هسته تقریبا تمام سیتوپلاسم را اشغال کرده است)
2_توجه کنید که لنفوبلاست ها از نظر اندازه یکدست(هموژن هستند)

l1
ALL_L2:
ویژگی لنفوبلاست ها:
1_N/C بالا
2_کروماتین ظریف
3_دارای هستک
*4_توجه کنید که لنفوبلاست ها از نظر اندازه هتروژن(غیر یکدست)هستند.
*5_بسیاری از لنفوبلاست ها دارای فرورفتگی و یا شکاف در هسته می باشند.

l2

ALL_L3:
ویژگی لنفوبلاست ها:
1_N/C بالا
2_هستک
3_سیتوپلاسم ابی سیر
4_واکوئل در سیتوپلاسم نمای آسمان پر ستاره

 

l3

19 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی ترانه رضائی

نویسنده بخش خون شناسی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of