آموزش وردپرس
خانه / گزارش کار / قارچ شناسی پزشکی ( گزارش کار ) / انواع کاندیدیاز و تشخیص آزمایشگاهی آنها

انواع کاندیدیاز و تشخیص آزمایشگاهی آنها

کاندیدیاز بدون شک یکی از مهمترین و شایعترین بیماری قارچهای فرصت طلب در انسان است.مهمترین عامل این بیماری کاندیدیا آلبیکنس می باشد عوامل دیگری تحت عنوان non-Albicans candidia یا candidia-sp هستند به نام های c.dubliniensis , c.Tropicalis , c.parapsilosis, c.krusei, c.stellatoidea, c.pseudotropicalis, c.guilliermondii, c.glabrata که از عوامل دیگر این بیماری می باشد.
تظاهرات بالینی:
کاندیدیاز از جمله عفونت های قارچی شایع می باشد که ضایعات حاد و مزمن ایجاد میکندو انواع ضایعات آن بستگی به ویرولانس قارچ،فراورده های توکسیک کاندیدیا،قدرت دفاعی بدن میزبان و محل مورد تهاجم دارد.
علاوه برعفونت، اشکال آلرژیک بیماری نیز دیده می شود، از بیماری ها با عامل کاندیدیا میتوان کاندیدیاز جلدی، کاندیدیاز جلدی مخاطی،کاندیدیاز سیستمیک و اشکال آلرژیک کاندیدیا را نام برد.
تشخیص آزمایشگاهی:
نمونه ما میتواند تراشه ضایعات جلدی پوست و ناخن (در موارد جلدی)،نمونه خلط،ترشحات واژن،ادرار،مدفوع،خون و مایع نخاعی(در موارد جلدی مخاطی) باشد. تمامی نمونه ها را میتوان با محلول پتاسیم هیدروکسید (kOH) ده درصد شفاف سازی کرد و بین لام و لامل قرار داد،اما نمونه های چرکی مثل خلط و رسوب مایع نخاعی و رسوب ادرار که حالت مایع دارد را میتوان با رنگ آمیزی گرم و گیمسا و یا محلول kOH شفاف سازی و زیر میکروسکوپ بررسی کرد، در لام مستقیم تمامی گونه های کاندیدیا بجز کاندیدیا گلابراتا؛ در بافت یا نمونه بالینی سلول های مخمری گرد یا بیضی شکل ( اگر به صورت توده ای باشد به این سلول ها بلاستوکونیدی میگویند) به همراه هیف یا پسودو هیف در سطح یا درون اپیتلیوم دیده می شود( در کاندیدیا گلابراتا در بافت و در محیط کشت تنها سلول های مخمری دیده می شود و فاقد میسلیوم می باشد.) هرچه عفونت عمیق تر و مزمن تر باشد میل به ایجاد هایف(میسلیوم) بیشتر و مخمر کمتر میشود.
کاندیدیا قارچ دو شکلی است لیکن در بدن تشکیل میسلیال میدهد( قارچ های دو شکلی در بدن به فرم مخمری میشوند.)
کشت:
کشت در محیط های S, SC و کاندیدیا کروم آگار انجام میگیرد.کاندیدیا کروم آگار در پلیت تهیه میشود و باید حتما این کشت انجام شود چرا که در این محیط کلنی هر نوع کاندیدیا رنگ خاصی دارد( سبز، آبی، بنفش و..) بنابراین اگر دو نوع کاندیدیا در نمونه، عامل بیماری باشد قابلیت تشخیص دارد و این جلوی شکست درمان را میگیرد و پزشک با چک کردن مقاومت دارویی هریک درمان مناسب را انتخاب میکند.
(کشت را به صورت متراکم انجام میدهیم و سعی میکنیم طوری کشت دهیم که از آن کلنی تک بگیریم. در کنار شعله کار میکنم)

برای جداسازی اولیه کاندیدیا بهتر است از محیط SC حاوی کلرامفنیکل ( سابورو دکستروز آگار+ آنتی بیوتیک ضد باکتری) استفاده شود. از محیط SCC ( سیکلوهکزیمید) برای کشت بهتر است استفاده نشود زیرا سه گونه کاندیدا کروزه ای، تروپیکالیس و پاراپسیلوزیس نسبت به سیکلوهکزیمید حساسند و در محیط SCC رشد نمیکند. حرارت 37 درجه برای رشد این قارچ ها مناسب است. کلنی در دو محیط S و SCC سفید یا کرم رنگ و با قوام خامه ای است( مثل کلنی باکتری) و انواع کاندیدا را نمیتوان تشخیص داد پس کشت کروم آگار ضروری است.
آنس را میسوزانیم و از نمونه مقداری برداشته و روی سطح محیط S به صورت زیکزاکی کشت میدهیم (در کنار شعله کار میکنیم)

ایجاد لوله زایا( germ tube) یا پدیده Reynolds-Braude phenomenon) RB)
جرم تیوب لوله زایایی است که دیواره موازی دارد و در محل تشکیل،واجد هیچگونه فرورفتگی نمی باشد و نباید با پسدو هیف اشتباه شود.
جرم تیوپ یک لوله حاوی سرم است، از کلنی بر داشته و در سرم حل میکنیم و 3 ساعت در بن ماری 37 درجه میگذاریم و سپس از آن لام تهیه میکنیم و زیر میکروسکوپ بررسی میکنیم. قارچی که جرم تیوپ + است، c.dubliniensis یا c.albicans می باشد.

کشت در محیط کورن میل آگار حاوی 1 درصد توین 80:
روش کشت خطی است از هر پلیت جهت کشت 3 یا 4 نمونه مخمر مشکوک استفاده می شود.قسمتی از کلنی مخمر را به کمک آنس یا لوپ برداشته و به صورت خطی افقی در محیط کشت تلقیخ میکنیم( اگر 3 یا 4 نمونه بود به صورت خطوط موازی و با فاصله معین)

تا مدت 3 روز در حرارت اتاق یا دمای 37 درجه نگهداری میکنیم و سپس از آن تیزمانت میگیریم. نتیجه؛

1- c.albicans یا c.dubliniensis که دارای هیف یا هیف کاذب ،بلاستوکنیدی و کلامیدوکنیدیا می باشد.
2- سایر گونه های کاندیدیا یعنی non albicans candidia یا candidia-sp دارای هیف کاذب و حقیقی و بلاستوکونیدیا( توده ای یا مخمری تک تک ) و فاقد کلامیدوکنیدیا است.
3-کاندیدا گلابراتا و سایر مخمر ها مثل ساکارومیسس،کریپتوکوکوس و… تنها سلول مخمری تولید می نمایند.
حالا از کجا انواع candida-sp را شناسایی کنیم؟
تست های افتراقی برای انواع مخمرها یا کاندیدیا :
1- آزمایشات تخمیر و جذب قند ها ؛ که دارای (Yeast carbon base (Y.C.B و Yeast nitrogen base
(T.N.B) است.
2-َ API 20C system؛( کیتی که برای انتروباکتریاسه ها هم وجود دارد) سوسپانسیون تهیه شده از مخمر را در این چاهک ها میریزیم و یک پنبه خیس را روی این کیت گذاشته و درب آن را میبندیم و در دمای 37 درجه میگذاریم و بعد از 24-48 ساعت نتیجه را میخوانیم که مثل انتروباکتریاسه تغییر رنگ داده و با توجه به کلید ، نوع کاندیدا تشخیص داده میشود.

3-PCR

و در نهایت تست آنتی بیوگرام میگذاریم.
چند اسلاید:
c.albicans یا c.dubliniensis
تکنیک:تیزمانت،برداشت از محیط کورن میل آگار حاوی توین 80
مشاهدات: کلامیدوکونیدیا(دوجداره و کروی)،سلول های مخمری(بلاستوکونیدی)و هیف کاذب و حقیقی

 

candidia-sp
تکنیک:تیزمانت برداشت از محیط کورن میل آگار حاوی توین 80
مشاهدات:بلاستوکونیدیا و سلول های مخمری، هیف کاذب وحقیقی و فاقد کلامیدوکونیدیا.

نام بیماری:کاندیدیازیس
نام عامل: انواع کاندیدیا بخصوص آلبیکنس
تکنیک:رنگ امیزی گرم

cryptococcus neoformans (مخمر کپسول دار)
عامل مننژیت مزمن قارچی
تکنیک: رنگ آمیزی منفی(نیگروزین) که کپسول سفید،مخمر بنفش و زمینه نیز بنفش میشود.

 
منبع مطالعاتی:قارچ شناسی پزشکی-روش های تشخیص آزمایشگاهی و درمان/دکتر شهلا شادزی

تصاویر این  پست و پست های مرتبط  تا حدّ امکان افزوده می شوند.

12 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی روشنک داودیان

نویسنده بخش قارچ شناسی پزشکی

1
سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سورین زادحیدر Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
سورین زادحیدر
Guest
سورین زادحیدر ( بخش باکتری شناسی پزشکی - بخش خبری )

مرسی خیلی مفید بود عزیزم