آموزش وردپرس
خانه / گزارش کار / باکتری شناسی عملی / کشت حلق – کشت گلو

کشت حلق – کشت گلو

در قسمت‌های مختلف بدن (دهان،بینی،دستگاه تنفس فوقانی و…)فلور نرمال وجود دارد که در حالت عادی برای بدن غیر بیماری زاست. این فلور نرمال به عنوان نوعی عامل دفاعی برای بدن محسوب می‌شود و از اتصال پاتوژن‌ها جلوگیری می‌کند.
به طور معمول باکتری‌های ساپروفیت موجود در هوا نیز در کشت‌های گلو قابل رویت هستند.
این فلور نرمال اغلب از نوع انتروکوک‌ها،استرپتوکوک‌ها،نایسریاهای غیر بیماری زا و لاکتوباسیل‌ها،استافیلوکوک اپی‌درمایتیس ،دیفتروئیدها(کورینه باکتریوم‌های غیر بیماری زا) هستند.
در کنار این فلور نرمال،باکتری‌های بیماری زا نیز می‌توانند مستقر شوند و بیماری زایی کنند.
این بیماری زاها به دو نوع ویروسی و باکتریایی تقسیم می‌شوند.
باکتری‌های مهم بیماری زا در گلو شامل: نایسریامننژیتیس،کورینه باکتریوم دیفتریه،استرپتوکوک پیوژنز(بتا همولیتیک گروه A و عامل گلودرد چرکی)و…می‌باشند.
ویروس‌های مهم بیماری زا در گلو نیز شامل:رینو ویروس‌ها،سایتومگالو ویروس‌ها و…می‌باشند.

کشت حلق-گلو

در حقیقت وقتی پزشک درخواست کشت گلو می‌دهد، هدف یافتن یک عفونت در ناحیه فوقانی دستگاه تنفس است که ممکن است عامل ویروسی یا باکتریایی باشد. عامل شناسایی شود و درمان صورت گیرد.
بعد از نمونه برداری از گلو(کشیدن سواپ به اطراف لوزه‌ها)باید لام مستقیم کشیده شود و پس از فیکساسیون،باید توسط رنگ آمیزی گرم از نظر گرم مثبت ویا منفی و همچنین آرایش باکتری‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه با کشت چهار منطقه‌ای روی Blood Agar میزان لیز سلولی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر باکتری گرم منفی بود،کشت روی مک کانکی و EMB نیز باید صورت گیرد و …
در لام مستقیم ممکن است سلول‌های اپی تلیال ناشی از کنده شدن این سلول‌ها از گلو و لوزه‌ها نیز دیده شود.
قابل تاکید است که در بررسی لام مستقیم فقط آرایش،شکل و گرم مثبت و یا منفی بودن مورد بررسی قرار می‌گیرد و حدس‌هایی برای شناخت باکتری زده می‌شود و تشخیص قطعی فقط با کشت روی B.A و سایر محیط‌های انتخابی صورت می‌پذیرد.
*دلیل انتخاب B.A این است که معمولا در کشت گلو به دنبال باکتری‌های استرپتوکوکی می‌گردیم که می‌دانیم این باکتری‌ها قابلیت لیز گلبول قرمز را دارند.
پس از تشخیص نوع همولیز(α،β،γ)،تست‌های تشخیص قطعی از جمله حساسیت به باسیتراسین و… را می‌گذاریم.

30 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی میلاد مسچی

میلاد مسچی
مدیر روابط عمومی نویسنده بخش ایمونولوژی نویسنده بخش باکتری شناسی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of