آموزش وردپرس

HIV

ویروس HIV سیستم ایمنی فرد را از طریق تخریب سلول هایی که با بیماری ها مبارزه می کنند ، ضعیف می کند.

هیچ درمان موثری برای HIV وجود ندارد. اما با مراقبت های درست پزشکی می توان آن را کنترل کرد .

ویروس HIV از طریق مایعات بدن پخش می شود و به سلول های CD4؛ (T cells) ، حمله می کند و تعداد این سلول ها را کاهش داده و سیستم ایمنی ضعیف می شود.

وقتی فردی به ویروس HIV مبتلا می شود و درمان نمی شود به طور معمول بیماری در سه مرحله پیشرفت می کند :

  1. عفونت حاد HIV: این مرحله 2-4 هفته بعد از آلودگی می باشد و ممکن است فرد آلوده بیماری شبه آنفولانزا را تجربه کند. همچنین این افراد تعداد زیادی ویروس HIV در خون خود دارند که از آن آگاه نمی باشند. .
  2. دوره کمون : به این دوره ، دوره بدون علامت HIV یا عفونت مزمن HIV هم میگویند. در این دوره HIV فعال است. ممکن است این مرحله تا دهه ها و یا بیشتر هم طول بکشد اما بیماری همچنان در حال پیشرفت است .در این مرحله احتمال انتقال ویروس به دیگران بسیار بالا است . در پایان مرحله دوم ویروس HIV بیشتر شده و تعداد CD4 ها کمتر از 200 سلول در میلی متر می شود .
  3. مرحله AIDS: AIDS شدید ترین فاز HIV می باشد. و سیستم ایمنی به شدت آسیب می بیند .همچنین امکان ابتلا به بسیاری از بیماری های فرصت طلب وجود دارد .علائم متداول در این مرحله شامل تب ، ضعف، کاهش وزن ، لرز ، عرق کردن و متورم شدن غدد لنفاوی می باشد .این افراد وقتی تشخیص داده می شوند که تعداد CD4 آن ها از 200 سلول در میلی متر کمتر شود و یا به بسیاری از بیماری های فرصت طلب مبتلا شده باشند.

 

راه های انتقال :

ویروس HIV می تواند از طریق رابطه جنسی ، استفاده از سرنگ و سوزن آلوده و استفاده شده منتقل شود .

در مورد رابطه جنسی ، چه از طریق رابطه جنسی واژینال و یا مقعدی و حتی دهانی هم امکان انتقال ویروس وجود دارد.

در واقع ویروس HIV از طریق مایعات بدن مثل خون ، مایع منی ، پیش منی ، مایع رکتال ، مایع واژینال و … منتقل می شود . این مایعات باید در تماس با یک غشای موکوسی یا بافت آسیب دیده باشند یا تزریق مستقیم به خون انجام گیرد تا ویروس منتقل شود. غشای موکوسی در رکتوم ، واژن‌، آلت تناسلی مرد و دهان وجود دارد.

 

 

تشخیص آزمایشگاهی :

سه نوع تست برای تشخیص HIV وجود دارد .

  1. تست آنتی بادی : در این تست آنتی بادی و پروتئین هایی که علیه HIV ساخته شده اند تشخیص داده می شود اما خود ویروس HIV تشخیص داده نمیشود.
  2. تست آنتی بادی-آنتی ژن
  3. تست RNA

در تست آنتی بادی-آنتی ژن و تست RNA ، اچ آی وی  به طور مستقیم شناسایی می شود.

همواره یک تست ابتدایی اچ آی وی  (initial test) وجود دارد که میتواند تست آنتی بادی یا تست آنتی بادی-آنتی ژن باشد .البته بعضی از تست های آنتی بادی-آنتی ژن جدید گاهی می توانند HIV را سه هفته بعد از تماس با ویروس تشخیص دهند .

Follow-up testing وقتی انجام می شود که initial test جواب مثبت دهد . follow-up testing این اطمینان را می دهد که تشخیص درست بوده است .

 

بخش سلامت وبسایت علوم آزمایشگاهی پزشکی و بالینی (حقوق محفوظ است) .

macls.ir

References:

1- CDC.gov

4 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی زینب عابدی

مدیر بخش سلامت

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of