آموزش وردپرس
خانه / گزارش کار / هماتولوژی ( گزارش کار ) / بیماری های مایلوپرولیفراتیو مزمن و رنگ آمیزی های سیتوشیمی

بیماری های مایلوپرولیفراتیو مزمن و رنگ آمیزی های سیتوشیمی

CML      chronic myelocytic leaukemia
جزء بیماری های مزمن می باشد،اکثرا در سنین بالا رخ می دهد(بالای 50 سال).معمولا افراد بیماریشان به صورت اتفاقی با یک CBC تشخیص داده می شود .count wbc افزایش پیدا می کند . 50000 حتی گاهی بالای 100000.انتظار داریم که در لام این افراد از میلوبلاست تا نوتروفیل بالغ دیده شود.بلاست معمولا زیر 10% می باشد.یکی از مشخصاتی که لام این افراد دارد  Bimodarبودن می باشد یعنی اینکه که دو دسته از سلول ها نسبت به بقیه شاخص هستند،یکی میلوسیت و دیگری نوتروفیل بالغ می باشد.یعنی هنگام diff کردن این دودسته سلول از بقیه بیشتر می باشند.بعلاوه اینکه افزایش ائوزینوفیل و بازوفیل را دارند.در CML معمولا پلاکت هم افزایش می یابد که در موارد خیلی کمی ممکن است که پلاکت کاهش پیدا کرده باشد.آنمی هم مانند آنمی بیماری های مزمن است،در ابتدا نرموکروم-نرموسیت است( بعدا اگر لنفوسیتمی داشته باشد ممکن است میکروسیتسک شود).
در افرادی که درمان نمی شوند بیماری وارد فاز پیشرونده (Accelerated) می شود.در این حالت بلاست افزایش پیدا می کند( 10-19% )، بازوفیل افزایش پیدا می کند (تا 20%) و علائم بالینی هم شدت پیدا می کند. در لام خون محیطی نیزافزایش بلاست و افزایش بازوفیل ها را داریم. بعد از فاز accelerated در تعدادی از افراد CML تبدیل به لوسمی حاد می شود.80% به AML و 20% به ALLتبدیل می شود.شاخص آن افزایش بلاست تا 20% و بالای آن می باشد.

پلی سایتمی Vera:
ازاختلالات کلونال است ولی بیشتر درگیری رده ی اریتروئیدی را داریم. افزایش تولید RBC دارند(RBC بالای 6 میلیون).  Hb در آقایان 18.5 ودر خانم ها 16.5 می باشد.پلاکت هم افزایش پیدا می کند. معمولا بعد از استحمام بدنشان دچار خارش می شود و گونه هایشان قرمز می باشد که در واقع می گوییم پر خون هستند.در این افراد رده ی مگاکاریوسیتی هم افزایش پیدا کرده و ممکن است مگاکاریوسیت های کوچک و مجتمع  در خونشان ببینیم.

ET:Essential thrombocytemia
ترومبوسیت همان پلاکت می باشد.اختلالی است که در رده ی مگاکاریوسیت ها ایجاد شده است و مشخصه ی   این است که کانت پلاکت به طور ثابت مثلاً یک سال، بالای 450 هزار در میکرولیتر است که می تواند بالای 1 میلیون هم برسد. در لام خون محیطی پلاکت با اندازه های مختلف می توانیم ببینیم،عملکردشان مشکل دار می  باشد چه در ET و چه در پلی سایتمی ورا.در ET هم خونریزی هم ترومبوس ممکن است رخ دهد. در لامی که می بینیم پلاکت هایی با اندازه های مختلف و خیلی زیاد می باشد.
چه در پلی سایتمی ورا چه در ET چه در CML با گذشت بیماری ممکن است مقداری فیبروز در BM ایجاد شود.

Proliferation یعنی تکثیر و افزایش تکثیر،بنابراین در هر 3 بیماری فوق count سلولی بالا می باشد.

میلوفیبروز با متاپلازی میلوئید(primary myelofibrosis):
در این افراد مغز استخوان دچار فیبروز شده است. متاپلازی میلوئید یعنی رده های میلوئیدی را در آن قسمت هایی که نباید ببینیم می بینیم.در BM وقتی فیبروز ایجاد می شود کل رده ها دچار مشکل می شوند.در واقع یک واکنش لکواریتروبلاستیک در لام خون محیطی می بینیم یعنی هم رده های نا بالغ گلبول های سفید را می بینیم هم Nrbc و هم مورفولوژی مختلفی از RBC دیده می شود به خصوص tear drop. اگر در لام خون محیطی این سه مشخصه را دیدیم یعنی لکواریتروبلاستی(هم Nrbc هم left shift و هم tear drop) نشان دهنده ی فیبروز می باشد.

رنگ آمیزی های سیتوشیمی:

در آزمایشگاه هماتولوژی از نظر تشخیصی گاهی اوقات خیلی مهم می باشد و بسیار متنوع است،بعضی اساس آنزیماتیک دارند و بعضی غیر آنزیماتیک می باشند.
رنگ آمیزی میلوپراکسیداز:
که در آزمایشکاه هماتولوژی خیلی کاربرد دارد.
میلوپراکسیداز یک آنزیم است که در گرانول های اولیه و ثانویه در رده های میلوئیدی وجود دارد. برای تشخیص رده ی میلوئید از رده ی لنفوئیدی  اگر سلولی که رنگ آمیزی می کنیم این آنزیم را داشته باشد،وقتی سوبسترای این آنزیم را که اضافه کنیم که DAB(دی آمینو بنزیدین) می باشد،این آنزیم روی سوبسترا اثر می کند و فراورده اش را ایجاد می کند،فراورده ی آن  رسوب رنگ می باشد( رنگ تیره  قهوه ای-مشکی) پس بلاست هایی که این واکنش در آن ها اتفاق بیفتد و تغییر رنگ دهند می گوییم میلوپراکسیداز مثبت هستند و میلوبلاست می باشند. پس برای تشخیص AML از ALL میلوپراکسیداز خیلی کمک کننده می باشد( در M1 به بعد یعنی در M2و مابقی).
چگونه لام را گزارش می کنیم؟ لام BM  رنگ آمیزی می شود . 100 تا بلاست را شمرده(فقط بلاست) و تعداد مثبت را از بین بلاست ها بدست  می آوریم.اگر از این 100تا بلاست 3تا یا بیشتر مثبت باشد،آن را MPO مثبت می گویند.کمتر از 3% MPO منفی محسوب می شود.

Sudan black B
غیر آنزیماتیک است. سودان بلک B لیپید ها را رنگ می کند.فسفولیپید ها یا هر نوع لیپیدی و گرانول هایی که دارای چربی هستند با سودان بلک B سبز-مشکی می شوند(در لام کاملا تیره و سیاه دیده می شود).
سودان بلک B هم گزارشش دقیقا مثل MPO می باشد و مانند MPO هم برای رده ی میلوئیدی دارای اهمیت می باشد.

PAS:Periodic Acid Shift
غیر آنزیماتیک بوده و از دو قسمت تشکیل شده است، گلیکوژن را رنگ می کند.گلیکوژن تحت تاثیر Periodic Acidدی آلدئید ایجاد می کند وبعد معرف shift  روی دی آلدئید اثر می کند و رنگ صورتی تولید می کند.PAS در رده ی میلوئیدی معمولا منفی می باشد و بیشتر در تشخیص ALL و M6 اهمیت دارد. رده ی اریتروئیدی نرموبلاست های نرمال PAS منفی هستند ولی در M6 مثبت می شود.
این سه رنگ آمیزی نسبت به بقیه رنگ آمیزی های سیتوشیمی پر کاربرد تر هستند به خصوص میلوپراکسیداز.MPO چون راحت تر رنگ می گیرد و بهتر جواب می دهد نسبت به سودان بلک B پر کاربرد تر است.

تصاویر مرتبط افزوده خواهد شد

8 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی ترانه رضائی

نویسنده بخش خون شناسی

1
سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
123 Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
123
Guest
123

سلام چرا هیچ کتاب یا اطلاعاتی راجع به رنگ امیزی سیتو شیمیایی یا تکنیک های fish و غیره نیست وارد اینترنت هم که میشیم همش چرت و پرت تحویل میدن