آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / اولین ژن درمانی موفق در برابر پیری!!

اولین ژن درمانی موفق در برابر پیری!!

یک زن امریکایی پس از ژن درمانی از نظر بیولوژیکی جوانتر شد!

در سپتامبر 2015،Elizabeth Parrish- مدیر عامل 44 ساله شرکت BioViva در امریکا- دو عدد از محصولات ژن درمانی شرکت خودش را دریافت کرد: یکی برای جلوگیری از تحلیل عضلانی که با افزایش سن اتفاق میفتد و دیگری برای مقبله با سلول‌های بنیادی مسئول ایجاد بیماری‌ها و ضعف‌های مختلف مرتبط با سن.

این درمان در اصل برای مشخص کردن میزان ایمنی آخرین نسل درمانی بود.اما اگر داده‌های اولیه دقیق باشد،این اولین نمونه موفق طویل سازی تلومر در دنیاست که به روش ژن درمانی در یک انسان صورت می‌گیرد.

ژن درمانی از طریق طویل سازی تلومرها قبل از این،فقط روی سلول ‌های کشت داده شده و روی سلول‌های موشی انجام گرفته بود ولی هرگز روی انسان امتحان نشده بود.

تلومرها قطعات کوتاهی از DNA هستند که انتهای هر کروموزوم را سرپوش(CAP) می‌گذارند و عملی مشابه بافرها در برابر پارگی و ساییدگی انجام می‌دهند.آن‌ها در هر تقسیم سلولی کوچک می‌شوند و در نهایت انقدر کوتاه می‌شوند که بتوانند از کروموزوم حفاظت کنند که این عمل باعث می‌شود که سلول‌ها عملکرد غیرطبیعی پیدا کنند و بدن به سمت پیری پیش رود.

در سپتامبر 2015،اطلاعات تلومرهای گلبول‌های سفید Parrish توسط آزمایشگاه بالینی تخصصی SpectraCell قبل از شروع درمان،گرفته شد و مشخص شد که تلومرهای کروموزومی وی به نسبت سنش کوتاه‌تر است که او را برای ابتلا به بیماری‌های وابسته به سن مستعد‌ می‌کرد.

در مارس 2016، و پس از درمان،همان تست دوباره انجام گرفت که مشخص می‌کرد اندازه تلومرهای پاریش تقریبا به اندازه یک انسان 20 ساله شده یعنی از 6.71kb به 7.33KB تغییر کرده که نشان می‌دهد گلبول‌های سفید پاریش از لحاظ بیولوژیکی جوانتر شده‌اند.

واکنش پاریش در مقابل این درمان:”در حال حاضر این درمان برای افرادی که از بیماری‌های وابسته به سن رنج می‌برند،کاربرد دارد،علاوه‌براین اضلاح شیوه زندگی می‌تواند روی درمان این بیماری‌ها تاثیرگذار باشد.بهترین راه حل،پیشرفت‌ در علم بیوتکنولوژی است و اگر این نتایج درهرجایی بتواند دقت خود را در کنترل روند پیری نشان دهد، ما موفق به ساخت تاریخ جدیدی در زندگی بشر شده‌ایم.”

Bioviva نظارت بر خون پاریش را طی ماه‌ها و سال‌های آینده ادامه خواهد داد.

 

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از MNT

 

 
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سجّاد علیا

سجّاد علیا
مدیر اجرایی وبسایت علوم آزمایشگاهی پزشکی و بالینی نویسنده بخش خبری نویسنده بخش ایمونوهماتولوژی نویسنده بخش هورمون شناسی نویسنده بخش بیوشیمی پزشکی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of