آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / خطاهای پزشکی سالانه موجب مرگ بیش از 250000 نفر تنها در ایالات متحده می شود

خطاهای پزشکی سالانه موجب مرگ بیش از 250000 نفر تنها در ایالات متحده می شود

 

طبق مطالعه منتشر شده در BMJ ، سالانه بیش از 250000 مرگ به واسطه ی خطاهای پزشکی در ایالات متحده ثبت می شود که این سومین عامل مرگ و میر در این کشور است.

سالانه، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بر اساس گواهی های فوت ثبت شده، فهرستی از علل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده تهیه می کند. با این وجود این امر در گواهی های فوت ثبت نمی شود چون هیچ طبقه بندی برای مرگ و میر ناشی از خطاهای پزشکی در ICD (ابزار مورد استفاده برای طبقه بندی علل مرگ در ایالات متحده که در سال 1949 به تصویب رسید) وجود ندارد.

دکتر مارتین ماکاری از دانشکده پزشکی جانز هاپکینز می گوید:

« در آن زمان، عدم وجود شبکه های ایمنی، خطاهای تشخیصی و اشتباهات پزشکی به عنوان عواملی که منجر به مرگ شخصی می شود، به رسمیت شناخته نمی شد پس به همین علت خطاهای پزشکی ناخواسته از آمار سلامت ملی کنار گذاشته شدند.»

از زمانی که سیستم ICD برای ثبت اطلاعات مرگ و میر در 117 کشور به کار می رود، اطلاعات محدودی برای مرگ و میر ناشی از خطاهای پزشکی وجود داشته است.

خطای پزشکی بیشتر از بیماری های مزمن تنفسی باعث مرگ می شود

دکتر ماکاری و همکارش مایکل دانیل با هدف پرداختن به این فقدان اطلاعاتی، به ارزیابی نتایج چهار مطالعه ی صورت گرفته در نرخ مرگ و میر از سال 2000 تا 2008 پرداختند.

محققین با ترکیب کردن نتایج عددی از نرخ بستری ها در بیمارستان های آمریکا در سال 2013، تخمین می زنند که سالانه 251454 مرگ به واسطه ی خطاهای پزشکی رخ می دهد.

طبق فهرست تهیه شده توسط CDC، بیمار های قلبی با 611105 مرگ، سرطان با 548881 مرگ و بیماری های مزمن تنفسی با 149205 مرگ بیشترین علل مرگ و میر هستند اما  بر اساس تخمین صورت گرفته مرگ و میر ناشی از خطاهای پزشکی با 241454 مرگ در سال جایگاه سوم این لیست را در اختیار می گیرد.

بر اساس نتایج مطالعات نویسنده درخواست می کند تا خطاهای پزشکی به عنوان یک علت جدا در گواهی ها ثبت شود تا محققین و سازمان بهداشت عمومی بهتر بتوانند ابعاد این مشکل را درک کنند.

به گفته ی دکتر ماکاری در حال حاضر سرطان و بییماری های قلبی در مرکز توجه ها قرار دارد، اما خطاهای پرشکی چون در این فهرست جای ندارد و به این سبب بودجه و توجهی که نیاز دارد را دریافت نمی کند.

نقش خطاهای پزشکی در مرگ بیماران باید بهتر شناخته شود

طبق اشاره ی نویسنده، از بین بردن خطاهای انسانی غیر ممکن است ولی یافتن مشکلات سر راه برای کاهش این امر ممکن است. آنها در کنار ثبت خطاهای پزشکی در گواهی فوت پیشنهاد می کنند که بیمارستان ها می توانند به منظور تعیین اینکه آیا خطایی در مرگ نقش داشته است یا نه، تحقیقاتی مستقل، سریع و کارآمد پس از مرگ بیمار انجام دهند.

شناخت بیشتر و بهتر نقش خطاهای پزشکی در مرگ ومیر می تواند موجب افزایش آگاهی شود و همچنین منجر به همکاری و سرمایه گذاری در پیشگیری ها و تحقیات شود.

نوشته ی هانر وایتمن

 

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از MNT

 
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی محمّد فلاح امیرشاهی

محمّد فلاح امیرشاهی
نویسنده بخش خبری

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of