آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / درمان های جدید برای سکته ی مغزی

درمان های جدید برای سکته ی مغزی

هنگامی که شخصی دچار سکته مغزی می شود، جریان خون به مغز قطع شده و بر اثر کمبود اکسیژن در طی چند دقیقه باعث مرگ سلول های مغز می شود. در برخی موارد، می تواند منجر به از دست دادن حافظه، مشکلاتی در گفتار و بینایی شود. در مطالعه ای جدید، محققان پی بردند که با درمان سلول های بنیادی موش های مبتلا به آسیب مغزی در اثر سکته مغزی، تولید سلول های عصبی افزایش می دهد.
محققان به سرپرستی بریسلاو زلوکوویچ یافته های خود را در مجله نچرال مدیسن منتشر کردند.
با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، سکته مغزی پنجمین  علت مرگ و میر در ایالات متحده است و یکی از علل عمده ناتوانی در افراد است.
بسته به محل انسداد و مقدار بافت درگیر شده آثار سکته مغزی متفاوت است. اما سکته مغزی در طرفی از مغز در اعصاب طرف مقابل بدن تاثیر می گزارد.
برای مثال، سکته مغزی در سمت راست مغز می تواند منجر به فلج سمت چپ بدن شود.
سکته مغزی در ساقه مغز می تواند در هر دو طرف بدن تاثیر بگذارد.

با توجه به اینکه هر ساله نزدیک به 800،000 نفر در ایالات متحده دچار سکته مغزی می شوند، محققان در مطالعه ی خود به بررسی روش های درمانی بالقوه پرداختند.

درمان ترکیبی از دو روش
محققان می گویند این درمان ترکیبی از دو روش است. یکی شامل جراحی پیوند سلول های بنیادی عصبی انسان بر روی منطقه آسیب دیده در جایی که آنها قادر به بالغ کردن سلول های عصبی و سلول های دیگر مغز باشند.
در درمانی دیگر با استفاده از ترکیبی به نام 3K3A-APC، به رشد سلول های عصبی بنیادی در یک ظرف کشت کمک می کنند. اما محققان از تاثیر آن بر روی مولکول های عصبی بی خبر اند.
تیم تحقیقاتی از موش برای آزمایش خود استفاده کردند و دریافتند که یک ماه پس از القا سکته مغزی در موش ها، آنهایی که سلول های بنیادی و 3K3A-APC را دریافت کرده بودنددر مقایسه با موش هایی که تنها یکی از درمان ها را دریافت کرده بودند، خیلی بهتر در آزمون عملکرد حسی حرکتی عمل کردند.

محققان همچنین دریافتند که سلول های بنیادی موش هایی که 3K3A-APC دریافت کرده اند بیشتر زنده مانده و به سلول های عصبی بالغ تبدیل شدند.
همچنین 3K3A-APC کمک می کند تا سلول ها به سلول های عصبی تبدیل شده و موجب ارتباط ساختاری و عملکردی با سیستم عصبی میزبان می شود.

پژوهشگران مشاهده کردند که اتصالات عصبی(سیناپس )در موش هایی که سلول های بنیادی و3K3A-APC داده شده، بیشتر است.
محققان می گویند که اگر آزمایش ها موفقیت آمیز باشد، می تواند به درمان آسیب های نخاعی پرداخت.

نوشته ی ماریه الیس

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از MNT

 
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی عطیه هاشم زاده

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of