آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / مصرف آنتی بیوتیک‌ها در سنین پایین موجب حساسیت‌های غذایی می‌شود

مصرف آنتی بیوتیک‌ها در سنین پایین موجب حساسیت‌های غذایی می‌شود

عفونت تا یک سالگی برای کودکان ممکن است کشنده باشد و درمان اغلب با آنتی بیوتیک‌ها انجام می‌شود.

اما ایرادی که به این روش وارد می‌شود اینست که تحقیقات جدید از دانشگاه کارولینای جنوبی نشان می‌دهد که مواجه با آنتی بیوتیک‌ها در سنین پایین می‌تواند احتمال بروز حساسیت‌های غذایی در کودکان را افزایش می‌دهد.

در این مطالعه جزئیات چگونگی ایجاد این حساسیت مشخص نیست محققان می‌گویند ممکن است این ارتباط به دلیل تغییرات باکتری‌های روده در اثر مصرف آنتی بیوتیک باشد.

نویسنده ارشد، Dr. Bryan Love  از دپارتمان داروسازی دانشگاه کارولینای جنوبی و شاگردانش نتایج تحقیقشان را در مجله‌ی Allergy, Asthma & Clinical Immunology منتشر کردند.

مصرف آنتی بیوتیک در سنین پایین عوارض دیگری نیز دارد و تحقیقاتی که پیرامون ارتباط آن با چاقی و افزایش احتمال بروز آسم انجام گرفت،این ارتباطات را تایید کردند.

با استفاده از اطلاعات این تحقیق،محققان 1504 کودک متولد بین سال‌های 2007-2009 را شناسایی کردند که حداقل به یک ماده غذایی آلرژی داشتند.

تعداد آنتی بیوتیک‌های نسخه شده در این گروه هدف،9324 عدد بود که بیشترین آنتی بیوتیک نسخه شده به ترتیب،پنی سیلین،سفالوسپورین،ماکرولید و سولفونامید ها بودند.

در نهایت نتایج تحقیق به این صورت بود که در 12 ماه اول زندگی،کودکانی که آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند حدود 1.21 برابر نسبت به سایر کودکان مستعد حساسیت‌های غذایی هستند.

همچنین احتمال حساسیت‌های غذایی به تعداد آنتی بیوتیک دریافت شده هم مربوط است مثلا کودکانی که سه آنتی بیوتیک دریافت کرده اند،1.31 برابر سایر کودکان به حساسیت‌های غذایی مستعد می‌شوند و این آمار برای چهار و پنج آنتی بیوتیک به ترتیب 1.43 و 1.64 برابر سایر کودکان است.

سفالوسپورین‌ها و سولفونامیدها قوی‌ترین ارتباط را یا حساسیت‌های غذایی دارند.

 

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از MNT

 
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سجّاد علیا

سجّاد علیا
مدیر اجرایی وبسایت علوم آزمایشگاهی پزشکی و بالینی نویسنده بخش خبری نویسنده بخش ایمونوهماتولوژی نویسنده بخش هورمون شناسی نویسنده بخش بیوشیمی پزشکی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of