آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / باکتری‌های روده در چاقی کودکان موثرند!

باکتری‌های روده در چاقی کودکان موثرند!

باکتری‌های روده بر وزن افراد در دوران کودکی و نوجوانی تاثیر گذارند.مطالعات انجام گرفته حاکی از آنست که جمعیت باکتری‌های روده در بین کودکان و نوجوانان چاق با افراد همسن خود که دارای وزن نرمال هستند، متفاوت است.

Dr. Nicola Santoro از دپارتمان کودکان دانشگاه ییل و همکارانش مطالعات خود را در نشریه  Endocrinology & Metabolism منتشر کردند.

با توجه به آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها(CDC) در 30 سال گذشته میزان چاقی در بین کودکان بیش از دو برابر و در بین نوجوانان 4 برابر شده است!

این نرخ رو به افزایش یک نگرانی بزرگ را در جامعه بهداشت به وجود آورده است چراکه نوجوانان چاق به احتمال زیاد در دوران بزرگسالي نیز چاق می‌مانند که این اتفاق خطر ابتلا به سکته‌مغزی،انواع بیماری‌های قلبی،دیابت نوع 2 و برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

به همین دلیل نیاز به شناسایی راهکارهایی برای پیشگیری و یا درمان چاقی در دوران کودکی احساس می‌شود.دکتر سانتورو و همکارانش معتقدند که یک گام به این مهم نزدیکتر شدند.

مطالعه آنان بین 84 کودک و نوجوان در محمدوده سنی 7-20 سال انجام گرفت که از این بین 7 نفر دارای اضافه وزن،15 نفر دارای وزن نرمال،27 نفر چاق و 35 نفر بسیار چاق بودند.

محققان باکتری‌های روده ی این افراد (جمعیت میکروبی روده) و نمونه‌های خونی شان را برای تخمین ميزان زنجيره کوتاه اسیدهای چرب، که توسط برخی از انواع باکتری‌های روده توليد می‌شوند،بررسی کردند.

فراوانی 4 گروه میکروبی در کودکان و نوجوانان چاق بیشتر بود

برای این مطالعه،دانشمندان 8 گروه میکروبی مرتبط با سطح چربی بدن را شناسایی کردند.

4 گروه از این 8 گروه میکروبی در کودکان و نوجوانان چاق بیشار یافت شدند.

علاوه براین در خون کودکان چاق نسبت به کودکان با وزن نرمال،اسیدهای چرب کوتاه زنجیر بیشتری وجود دارد که موجب شد تیم تحقیقاتی به رابطه بین این اسیدهای چرب و تولید چربی در کبد پی ببرد.

محققان می‌گویند که این اسیدهای چرب در کبد تبدیل به چربی می‌شود و این چربی در بافت چربی (ادیپوز) تجمع پیدا می‌کند.

دکتر سانتورو میگوید: “این ارتباط می‌تواند نشان از آن باشد که کودکان دارای برخی از باکتری‌های روده در خطر ابتلا به چاقی در دراز مدت هستند.”

اگرچه این خبر ممکن است خیلی خوش آیند نباشد ولی دکتر سانتورو اذعان داشت که نتایج این تحقیق می‌تواند در مبارزه با چاقی موثر باشد.

 

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از MNT

 
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سجّاد علیا

سجّاد علیا
مدیر اجرایی وبسایت علوم آزمایشگاهی پزشکی و بالینی نویسنده بخش خبری نویسنده بخش ایمونوهماتولوژی نویسنده بخش هورمون شناسی نویسنده بخش بیوشیمی پزشکی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of