آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / آزمایش تحمل گلوکز (Glucose Tolerance Test – GTT)

آزمایش تحمل گلوکز (Glucose Tolerance Test – GTT)

بیشتر مواد غذایی مصرفی مردم در زمان هضم مستقیما به گلوکز تبدیل شده و بدن از آن به عنوان انرژی استفاده می کند. انسولین تولید شده از پانکرانس به ورود گلوکز به داخل سلول ها کمک می کند.
دیابت بیماریی دراز مدت، ناشی از عدم تولید کافی انسولین و یا عدم توانایی بدن در استفاده از انسولین است. گلوکزی که در خون ساخته می شود می تواند منجر به مشکلات شدید سلامتی شود.
دیابت دارای دو نوع اصلی است. دیابت نوع یک معمولا در کودکان و نوجوانان بروز می کند و همچنین این نوع دیابت با نام «دیابت نوجوانان» (وابسته به انسولین) شناخته می شود. در دیابت نوع یک بدن قادر به تولید انسولین نیست. بر اساس گزارش انجمن دیابت آمریکا، تنها پنج درصد مردم ایالات متحده مبتلا به دیابت نوع یک هستند.
دیابت نوع دو رایج ترین شکل دیابت است. افراد مبتلا به دیابت نوع دو (مقاوم به انسولین) نمی توانند به درستی از انسولین استفاده کنند. پاسخ پانکراس به این حالت تولید بیشتر انسولین برای پوشش کمبود است اما با این حال نمی تواند سطح قند خون را نرمال نگه دارد.
مادامی که گلوکز در خون ساخته شود و سلول های بدن نتواند از انرژی مورد نیاز خود استفاده کند، با گذر زمان سطح بالای گلوکز می تواند به چشم ها، کلیه ها، اعصاب و قلب آسیب برساند.

تست تحمل گلوکز: تستی برای تشخیص دیابت
اغلب یک آزمایش ساده از خون می تواند دیابت را تشخیص دهد. اگر نتایج آزمایش مرزی بود، ممکن است تست تحمل گلوکز به تشخیص نهایی کمک کند.
در یک فرد سالم سطح گلوکز پس از صرف وعده ی غذایی افزایش می یابد و پس از استفاده بدن و یا ذخیره سازی گلوکز سطح آن به حالت طبیعی باز می گردد. تست تحمل گلوکز می تواند به تفکیک سطح نرمال گلوکز با سطوح آن در پیش دیابت و یا دیابت کمک کند.
تست تحمل گلوکز جهت سنجش واکنش بدن به گلوکز استفاده می شود. از این تست می توان برای غربال گری دیابت نوع دو استفاده کرد. برای این تست، سطح کلوکز خون قبل و بعد از نوشیدن محلول گلوکز مقایسه می شود.
پیش از شروع انجام تست از بیمار خواسته می شود تا برای 8 تا 12 ساعت ناشتا باشد. پیش از شروع نمونه خونی از بیمار گرفته می شود (از این نمونه برای مقایسه بین نتایج تست استفاده می شود) سپس از او خواسته می شود تا محلولی را که حاوی مقدار مشخصی از گلوکز و آب است بنوشد. پس از 30 تا 60 دقیقه نمونه خون دیگری از بیمار گرفته می شود.
نتایج متفاوتی که ممکن است پس از انجام آزمایش مشاهده کنیم:
• زیر 140 میلی گرم در هر دسیلیتر – نرمال
• بین 140-199 میلی گرم در هر دسیلیتر – اختلال تحمل گلوکز و یا پیش دیابت
• بالاتر از 199 میلی گرم در هر دسی لیتر – دیابت

اگر نتایج تست نشان دهنده ی دیابت باشد، پزشک ممکن است خواهان تکرار آزمایش شود و یا ممکن است آزمایش دیگری برای تایید درخواست کند.
فاکتورهای مختلفی می تواند بر دقت و صحت آزمایش تحمل گلوکز تاثیر گذارد. برای حصول نتایج قابل اعتماد، فرد باید در صحت سلامت باشد و بیماری دیگری نداشته باشد. شخص باید نسبتا فعال بوده و از مصرف هر گونه دارو که می تواند بر روی قند خون تاثیر بگذارد پرهیز کند.

آزمایش دیابت برای زنان باردار
زنان بارداری که هرگز به دیابت مبتلا نبودند اما میزان قند خونشان در دوران بارداری بالاتر از حد معمول شود با شکلی از دیابت با نام دیابت بارداری مطرح می شوند.
دیابت بارداری زمانی شروع می شود که بدن قادر به تولید کامل انسولین مورد نیاز برای بارداری نیست. گلوکز خون بدون میزان انسولین کافی افزایش می یابد. علت اصلی دیابت بارداری کاملا شناخته نشده است اما اعتقاد بر این است که با رشد کودک مرتبط است.
اگر دیابت بارداری کنترل و یا درمان نشود می تواند منجر به افزایش سطح قند خون نوزاد شود. عموماً زنان بین هفته ی 24 تا 28 بارداری مورد آزمایش دیابت قرار می گیرند. زنانی که ریسک ابتلا به دیابت در آن ها رو به افزایش باشد ممکن است زودتر تحت آزمایش قرار گیرند.
عوامل خطر عبارتند از:
• چاقی
• سابقه ی دیابت در خانواده
• دیابت بارداری در بارداری های پیشین
• داشتن بیماری خاص مرتبط با دیابت

زنان بهتر است حداقل سه روز پیش از انجام آزمایش تحمل گلوکز، دست کم 150 میلی گرم کربوهیدرات مصرف کنند، همچنین از آنها خواسته می شود تا چهارده ساعت پیش از انجام تست هیچ چیزی ننشوند و نخورند و تنها به جرعه های آب اکتفا کنند.
این آزمایش با توجه به ناشتایی بهتر است صبح انجام شود.
به خانم ها توصیه می شود تا به همراه شخص دیگری به محل آزمایشگاه بروند چون ممکن است انرژی آنها کم باشد و یا به دلیل سرگیجه نتوانند چیزی بخورند.
نمونه ی خون برای اندازه گیری قند خون ناشتا گرفته می شود سپس از خانم ها خواسته می شود تا محلول 8 اونسی گلوگز را بنوشند. سطح گلوکز خون خانم ها تا سه ساعت و در هر ساعت اندازه گیری می شود.
بر اساس نظر انجمن دیابت آمریکا، سطوح قند خون زیر غیر طبیعی محسوب می شود:
• ناشتا: بالاتر از 95 میلیگرم در هر دسی لیتر
• پس از یک ساعت: بالاتر از 180 میلیگرم در هر دسی لیتر
• پس از دو ساعت: بالاتر از 155 میلیگرم در هر دسی لیتر
• پس از سه ساعت: بالاتر از 180 میلیگرم در هر دسی لیتر

اگر نتیجه ی یکی از زمان ها غیر طبیعی باشد، ممکن است پزشک رژیم غذایی پیشنهاد کند و در ادامه ی بارداری تست دوباره انجام شود.
اگر نتیجه ی دو زمان و یا بیشتر غیر طبیعی باشد، آن خانم مبتلا به دیابت بارداری شناخته شده و درمان آغاز خواهد شد.

man-tested-with-glucose-metre

خطرات و عوارض جانبی آزمایش تحمل گلوکز
اکثر مردم به خوبی از پس آزمایش تحمل گلوکز بر می آیند و عوارض جانبی جدی برای این آزمایش گزارش نشده است اما از آن جایی که در این آزمایش به نمونه ی خون نیاز داریم، ممکن است بعضاً حالت تهوع، سرگیجه، کوتاه شدن تنفس و عرق کردن در شخص مشاهده شود. (چون از سوزن برای جمع آوری خون استفاده می شود ممکن است این کار برای فرد کمی دردناک باشد.)
خطراتی جدی اما کمتر شایع:
• عفونت
• غش کردن
• تجمع خون در زیر پوست
• خونریزی بیش از حد در محل خون گیری

انتخاب های دیگر برای آزمایش دیابت
آزمایش تحمل گلوکز هنوز هم برای بررسی دیابت بارداری در زنان استفاده می شود با این حال، آزمایش های سریعتر و مطمئن تری وجود دارد که امروزه بسیاری از متخصصان بهداشت و سلامت به آن تکیه می کنند.
A1C: این آزمایش بسیار رایج است و متوسط گلوکز خون در 2 تا 3 ماه گذشته را نشان می دهد. در واقع درصد قند خون متصل به هموگلوبین (پروتئین حمل کننده ی اکسیژن در خون) اندازه گیری می شود. این آزمایش بسیار سریع و ساده است و برای آن نیازی به ناشتایی یا نوشیدن محلول گلوکز نیست.
قند خون ناشتا: این آزمایش به اندازه گیری سطح قند خون ناشتای فرد می پردازد. برای انجام این آزمایش فرد اجازه ی نوشیدن و یا آشامیدن برای حداقل 8 ساعت را ندارد.
قند خون تصادفی: بدون در نظر گرفتن عادت غدایی از فرد نمونه ی خون گرفته می شود. این آزمایش معمولا برای افرادی که علائم جدی دیابت دارند، درخواست می شود.
بنا به گفته موسسه تحقیقات دیابت، دیابت بیماری خطرناکی است که بر بیش از 380 میلیون نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد و جان های بیشتری را در قیاس با ایدز و سرطان پستان می گیرد. در هر 3 دقیقه یک آمریکایی به خاطر این بیماری جان خود را از دست می دهد. همچنین علت اصلی نابینایی، نارسایی کلیوی، قطع عضو، نارسایی قلبی و سکته مغزی است.
در حال حاضر علاجی برای دیابت وجود ندارد اما تشخیص زود هنگام و درمان سریع کلیدهای کنترل این بیماری هستند. اگر نتیجه ی آزمایش تحمل گلوکز نشان دهد که فرد مبتلا به دیابت نوع دو است، برای درمان وی انسولین تجویز می شود. پزشک خانم های باردار برای بهترین اقدام با آن ها همکاری می کند. دیابت بارداری در بسیاری از زنان بعدها به دیابت نوع دو تبدیل می شود. حتی پس از به دنیا آوردن نوزاد خود نیز باید قند خونشان تحت نظر باشد و تغذیه سالم و ورزش را دنبال کنند.

منبع: MNT

4 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی محمّد فلاح امیرشاهی

محمّد فلاح امیرشاهی
نویسنده بخش خبری

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of