آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / استفاده از ترن‌های هوایی می‌تواند به دفع سنگ‌های کلیه کمک کند!

استفاده از ترن‌های هوایی می‌تواند به دفع سنگ‌های کلیه کمک کند!

محققان پی به این نکته برده‌اند که استفاده از ترن‌‌های هوایی با سرعت متوسط می‌تواند در دفع سنگ‌های کلیوی موثر بوده و تعداد اعمال جراحی مربوطه را کاهش دهد.

این مطالعه‌ توسط Dr. David D. Wartinger ،استاد نورولوژی دانشگاه میشیگان به همراه همکارانش انجام گرفت و در نشریه American Osteopathic Association به چاپ رسید.

سنگ‌های کلیوی از شایعترین سنگ‌های مجاری ادراری‌ در امریکا هستند.این سنگ‌ها از روی هم انباشته شدن مواد موجود در ادرار مانند کلسیم،اگزالات و فسفر تشکیل شده‌اند که می‌توانند بسیار فشرده شده و اجرام جامدی را تشکیل دهند.

سنگ‌های کلیه اندازه‌های متنوعی دارند و می‌توانند در کلیه باقی مانده و یا به سمت مناطق دیگر مجاری ادراری حرکت کنند.سنگ‌های کلیوی کوچک ممکن است به طور طبیعی و بدون درد یا با درد کمی دفع شوند.اما سنگ‌های بزرگتر ممکن است حتی در مجاری ادراری ایجاد انسداد کنند و از عبور جریان ادرار جلوگیری کنند و باعث درد و یا خونریزی شوند.

اگر این سنگ‌ها به طور طبیعی دفع نشوند،اندازه‌شان بزرگتر شده و دردبیشتری را ایجاد می‌کنند ضمن اینکه احتمال نیاز به عمل جراحی را نیز بیشتر می‌کنند.

معمولا به بیماران با سنگ‌های کوچک کلیوی توصیه می‌شود برای دفع راحتتر،آب زیادی بنوشند.

حرکات ترن‌های هوایی موجب می‌شود که سنگ‌های کلیه سست شوند

الهام بخش این مطالعه بیماری بود که گفته بود پس از استفاده از ترن‌ هوایی والت دیزنی ورد توانسته سنگ‌های کلیه‌اش را راحتتر دفع کند.

برای پی بردن به این موضوع محققان از چاپگر سه بعدی برای ساخت یک مدل کلیه استفاده کردند که با ادرار پر شده بود و 3 سنگ با اندازه‌های مختلف در آن وجود داشت.

محققان کلیه را داخل یک کوله پشتی قرار دادند و این کوله را در طول 20 مرتبه استفاده از ترن هوایی کول کردند.و حرکات سنگ‌ها را پس از هر دور بررسی کردند.

نتایج نشان داد که نشستن در قسمت عقب ترن،63.89 درصد و نشستن در قسمت جلویی ترن 16.67 درصد (صرف نظر از اندازه و موقعیت سنگ) احتمال دفع سنگ‌های کلیه را بیشتر می‌کند.

دکتر Wartinger توضیح می‌دهد که “حرکات و نیروهای تصادفی که طی استفاده از این دستگاه‌ها بر سنگ‌ها وارد می‌شود،موجب حرکت و دفع سنگ می‌شود.”

وی افزود: “کلیه مثل یک درخت است با چندین شاخه.این نیروها سنگ را از مکان فعلی‌اش که در برگ هست به سمت شاخه‌ها و سپس تنه و در نهایت به سمت مثانه هدایت می‌کند.”

دکتر Wartinger ادامه می‌دهد: “البته این نتایج برای همه یکسان نیست و این تنایج حین استفاده از یک ترن هوایی با شدت متوسط بدست آمده و همچنین سنگ‌های دفع شده نیز کوچک بودند به همین دلیل اثرات آن برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد”

 

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از MNT

2 like
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سجّاد علیا

سجّاد علیا
مدیر اجرایی وبسایت علوم آزمایشگاهی پزشکی و بالینی نویسنده بخش خبری نویسنده بخش ایمونوهماتولوژی نویسنده بخش هورمون شناسی نویسنده بخش بیوشیمی پزشکی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of