آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / 5 موقعیت پزشکی عجیب که احتمالا در مورد آن ها نمی دانید

5 موقعیت پزشکی عجیب که احتمالا در مورد آن ها نمی دانید

در ایالات متحده اختلالاتی نادر شمرده می شوند که کمتر از 200000 نفر در کشور بدان مبتلا باشند.
برخی از بیماری ها مثل لوسمی میلوئیدی حاد و یا سرطان نازوفارنکس نادر فرض می شوند اما اختلالات دیگری وجود دارند که بسیار عجیب هستند.
نگاهی به 5 مورد از عجیب و غریب ترین شرایط پزشکی که احتمالا درباره آن ها هیچ نمی دانید، می اندازیم.
1.  سندروم آلیس در سرزمین عجایب
این نام پس از کتاب آلیس در سرزمین عجایب روی این بیماری گذاشته شد. سندروم AIWS یک اختلال مغزی است که به قوه مشاهده فرد آسیب می زند.
افراد مبتلا به این اختلال، اجسام و یا اعضای بدن را کوچک تر یا بزرگ تر از آن چه هستند، میبینند. این اشتباه در ادراک اغلب در شب رخ می دهد.
اگرچه علت دقیق این اختلال مشخص نیست، اما صرع،  تومورهای مغزی، ویروس EBV و استفاده از درمان های روان گردان با پیشرفت روند این اختلال در ارتباط است.
این اختلال اغلب در کودکان رخ می دهد.
زنی 24 ساله که مبتلا به این سندروم است در مورد AIWS چنین می گوید:” حمله کم کم شروع می شود. احساس می کنید اتاق کوچک تر شده و شما بزرگتر می شوید. همه چیز اغراق شده به نظر می آیند و حرکات تندتر و ناگهانی می شوند.”

2.  حساسیت به آب
با توجه به این که 60 درصد بدن انسان ها از آب تشکیل شده ، تعجب آور است که برخی از افراد به اشیا خیس حساسیت دارند. این شرایط تحت عنوان کهیر آب شناخته می شود. افراد مبتلا به این اختلال سریعا پس از تماس با آب، کهیرهای خارش دار روی پوست خود می زنند.
علت اصلی آن نا مشخص است. نظریه هایی در مورد علت آن وجود دارند. به طور مثال موادی که درون یا روی پوست هستند با آب ترکیب می شوند و ماده ای سمی می سازنند که باعث کهیر می شود.
از آن جایی که این اختلال نادر است، مطالعات روی آن کافی نبوده و درمان مشخصی ندارد.
3- سندروم مرده متحرک
این سندروم یک اختلال ذهنی است و فرد باور دارد که روحش را از دست داده یا مرده است. افراد مبتلا ممکن است از خوردن و آشامیدن امتناع کنند چرا که فکر می کنند به آن نیاز ندارند و وجود ندارند !
فعالیت های روزانه آن ها اغلب، حاصل رفتن به قبرستان است تا به مرگ نزدیکتر شوند.
اگر چه این یک موقعیت نادر است،  معمولا در امتداد دیگر بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی رخ می دهد.
گراهام مردی مبتلا به این وضعیت که قصد خودکشی با وسیله الکتریکی در حمام را داشته به پزشکان می گوید : ” قرص ها روی من اثر ندارند چرا که مغز من مرده است! ”
استیو لوری با توجه به اسکن مغز گراهام می گوید : ” عملکرد مغز گراهام شبیه کسی است که خوابیده و یا بیهوش شده است. دیدن این الگو در فردی که بیدار است در محدوده دانش من کاملا نا آشنا می باشد. ”
به کمک روان درمانی و دارو درمانی وضعیت گراهام بهتر شده است اما هنوز درمان قطعی برای از بین بردن بیماری وجود ندارد.

4- سندروم انسان سنگی
سندروم انسان سنگی یا fibrodysplasia ossificans progressiva یک موقعیت ژنتیکی است که طی آن،  عضلات و بافت پیوندی در پاسخ به آسیب،  مثل استخوان می شود و کم کم یک اسکلت جدید به وجود آورده و باعث عدم تحرک می شوند .
انگشتان پای بزرگ و بد شکل از اولین علائم این سندروم است که متعاقب خشکی مفاصل، مشکلات حرکتی و تنفسی به وجود می آید.
علت این سندروم جهش در ژن ACVR1 ( ژنی که رشد و تکثیر سلولی عضلات و بافت پیوندی را کنترل می کند) است.
هم اکنون این حالت هیچ درمان موثری ندارد و جراحی برای خارج کردن استخوان اضافی، رشد اسخوان را بیش تر تحریک می کند.
ویتنی 23 ساله یکی از 285 نفر تخمین زده شده مبتلا به این سندروم در آمریکا است. او از سن 9 سالگی و پس از جراحت گردنی به این سندروم مبتلا شده است. در 19 سالگی شکل گیری استخوان در ناحیه هیپ او را نیازمند به ویلچیر کرد. اگرچه وضعیت او در حال بدتر شدن است اما او در جلسات درمانی شرکت می کند و به زندگی امیدوار است.
5-سندروم دست موجود فضایی
یک اختلال نتدر حرکتی غیر ارادی دست است. برای مثال یک دست شروع به بستن دکمه های لباس کرده و دست دیگر بدون درک شروع به باز کردن آن ها می کند.
گهگاه ببماران مبتلا AHS حرکات غیر ارادی را در یکی از ماهای خود نیز تجربه می کنند.
در موارد شدید، دست آدم فضایی می تواند هجومی باشد. مواردی در ارتباط با خودزنی و خفه کردن بدون کنترل خود، گزارش شده اند.
موردی که در سال 1998 در مجله نورولوژی گزارش شد،  یک خانم 81 ساله از دست چپ خود هراس داشته چرا که مکررا اقدام به خفه کردن خود می کرده است.
اسکن مغزی این بیماران نشان می دهد این شرایط می تواند در نتیجه تخریب قسمت کنترل حرکتی مغز شامل کورپوس کالاسوم، فرونتال، پریتال و لوب اکسیپیتال باشد.
چنین تخریب هایی می تواند پس از ضربه، بیماری های نورودجنراتیو مثل آلزایمر، تومورهای مغزی و حمله اتفاق افتد.
هم اکنون درمان تایید شده ای برای AHS وجود ندارد. درمان های رفتاری ای وجود دارد که می تواند به کنترل بر حرکات دست کمک کند، اما هیچ کدام از آن ها 100 درصدی نیست.

 

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از MNT

 
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سورین زادحیدر

سورین زادحیدر
مدیر بخش خبری نویسنده بخش ویروس شناسی پزشکی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of