آموزش وردپرس
خانه / بخش خبری / تشخیص سریع آنمی داسی شکل با HemeChip

تشخیص سریع آنمی داسی شکل با HemeChip

در پوستری که توسط Yunus Alapan،Umut Gurkan وJane Little از مرکز سرطان سیدمن در 57مین نشست سالانه هماتولوژی امریکا در اورلاندو، ارائه شد،از یافته‌های امیدبخشی در رابطه با تکنولوژی جدیدی برای تسهیل در تشخیص زود هنگام آنمی سلول‌های داسی شکل در نوزادان کشورهای در حال توسعه رونمایی شد.

بیماری آنمی داسی شکل در اثر اختلالات ژنتیکی حاصل می‌شود که طی آن هموگلوبین غیر عادی(Hgb S) موجب تغییر شکل گلبول‌های قرمز به حالت داسی شکل می‌شود.

روش‌هایی که امروزه برای غربالگری این بیماری استفاده می‌شوند،بسیار گران قیمت و زمانبر هستند.

اما اکنون با یک دستگاه که دارای یک زیست تراشه (biochip) به نام HemeChip که روی گوشی‌های همراه نصب می‌شود، می‌توان به سرعت بیماری آنمی داسی شکل را تنها با چند قطره خون شناسایی کرد!

دکتر لیتل میگوید:

“در حالی که غربالگری نوزادان از نظر آنمی داسی شکل در امریکا به عنوان یک استاندارد انجام می‌شود،به دلیل هزینه‌های زیاد آن، نوزادان کمی در افریقا از این نظر غربالگری می‌شوند.

“کار با این تکنولوژی جدید ساده بوده و همچنین هزینه‌های غربالگری را کاهش می‌دهد.ضمن اینکه ما را یک گام دیگر به غربالگری توسط گوشی همراه نزدیکتر می‌کند.که تشخیص را آسان می‌سازد.و این ممکن است یک پیشرفت بسیار بزرگ جهانی برای درمان بیماری‌ها باشد”

بیش از نیمی از نوزادان دارای آنمی داسی شکل در کشورهای با منابع محدود،از بین می‌روند.بیش از 6 میلیون نفر در غرب و مرکز افریقا از این بیماری رنج می‌برند،که موجب دردهای فراوان،آسیب‌های وسیع به اندام‌ها و در نهایت مرگ زودرس در این افراد می‌شود.

در حال حاضر غربالگری نوزادان در کشورهای جهان سوم فقط در آزمایشگاه‌های مرکزی انجام می‌شود.نتایج این آزمایشات ممکن است چندین هفته به طول بینجامد و ممکن است دسترسی به والدین نوزاد که مرکز درمانی را ترک کرده‌اند مقدور نباشد.

بنابراین نیاز به اینگونه آنالیزها توسط گوشی همراه احساس می‌شود که تا زمانی که نوزاد هنوز در مرکز درمانی حضور دارد اقدامات لازم انجام گیرد.

“هم چیپ” با مقدار بسیار کمی خون،هموگلوبین‌های خون را بررسی و شناسایی می‌کند که شناسایی هموگلوبینوپاتی‌هایی از جمله آنمی داسی شکل (HbSS)،ناقل داسی شکل(HbAS) و بیماری SC را مقدور می‌سازد.

تیم تحقیقاتی قصد سفر به غنا را دارند تا صحت این روش غربالگری را مورد ارزیابی قرار دهند.

 

ترجمه اختصاصی تیم خبری MACLS به نقل از sciencedaily

عکس از medicaldaily

1
Print Friendly, PDF & Email

درباره ی سجّاد علیا

سجّاد علیا
مدیر اجرایی وبسایت علوم آزمایشگاهی پزشکی و بالینی نویسنده بخش خبری نویسنده بخش ایمونوهماتولوژی نویسنده بخش هورمون شناسی نویسنده بخش بیوشیمی پزشکی

سوال یا نظری دارید؟ بنوبسید

avatar
  Subscribe  
Notify of