احتمال ابقای دبیرکل ناتو در این سمت تا یک سال دیگر

منابع آگاه از احتمال ابقای «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ائتلاف ناتو تا یک سال دیگر و موافقت ضمنی آمریکا با این موضوع خبر دادند.

احتمال ابقای دبیرکل ناتو در این سمت تا یک سال دیگر

به گزارش گروه بین‌الملل علوم پزشکی بالینی، منابع آگاه غروب شنبه به وقت تهران از احتمال ابقای «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ائتلاف ناتو تا یک سال دیگر و موافقت رئیس جمهور آمریکا با این موضوع  خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» دو منبع آگاه گفتند که انتظار می‌رود از استولتنبرگ خواسته شود یک سال دیگر به عنوان دبیرکل ناتو باقی بماند. دوره ریاست استولتنبرگ پیش از این سه بار تمدید شده و قرار است او پس از ۹ سال از سمت دبیرکلی این ائتلاف نظامی کناره گیری کند. استولتنبرگ که اهل نروژ است از حمایت گسترده‌ای در میان اعضای ائتلاف برخوردار است.

این ائتلاف که بزرگترین سازمان نظامی در جهان بوده دارای تسلیحات اتمی است  برخلاف شعارهایش تاکنون نتوانسته  صلح و امنیت پایدار را برای اعضا و متحدان خود به ارمغان بیاورد.

یک مقام آمریکایی که مایل به افشای هویت خود نبود، گفت: «دولت بایدن به فکر ماندن استولتنبرگ برای یک سال دیگر است.به نظر نمی‌رسد در حال حاضر در ناتو کسی مخالف ابقای استولتنبرگ باشد.»

با نزدیک شدن به نشست سران ناتو در شهر «ویلنیوس» احتمال اینکه از استولتنبرگ خواسته شود برای چهارمین بار دوره تصدی خود را تمدید کند، افزایش یافته است.

این مقام آمریکایی افزود، بایدن معتقد است استولتنبرگ در یک برهه چالش برانگیز کار فوق العاده‌ای انجام داده است. این در حالی است که استولتنبرگ ماه فوریه گفت که به دنبال تمدید بیشتر دوره ریاست خود نیست.

کشورهای عضو ناتو در نشست سال ۲۰۱۶ در ورشو نیز بر سر افزایش نیروهای نظامی حاضر در شرق اروپا از جمله در لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی به توافق رسیدند. طی ماه‌های گذشته و در پی حمله روسیه به اوکراین نیز آمریکایی‌ها شمار نیروهای خود در اروپا را از ۷۰ به ۱۰۰ هزار نفر رسانده‌اند. روسیه بارها نسبت به توسعه ناتو در شرق اروپا و مرزهای خود هشدار داده است(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/.

دیدگاهی بنویسید