استان اردبیل غرق در ماتم و عزا در یوم العباس

استان اردبیل در تاسوعای حسینی یکپارچه غرق در عزا و ماتم بود چرا که عشق و ارادت مردم استان اردبیل به سقای دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس(ع) مثال‌زدنی است.

استان اردبیل غرق در ماتم و عزا در یوم العباس

به گزارش علوم پزشکی بالینی از اردبیل، همزمان با تاسوعای حسینی، مردم ولایتمدار استان اردبیل بار دیگر در جای‌جای این استان در تاسوعای حسینی به یاد علمدار کربلا شور و شعور خود را به نمایش گذاشتند. عشق و ارادت مردم استان اردبیل به سقای دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس(ع) مثال‌زدنی است و امروز آسمان اردبیل معطر به نام ابوالفضل العباس شده و عصر امروز در شهرستان‌های مختلف استان اردبیل «لبیک یا عباس» و «لبیک یا حسین» طنین‌انداز شد.

  شور و عشق به علمدار کربلا در تجمع حسینیان خلخال مردم شهرستان خلخال با حضور پر شور خود در دستجات حسینی عشق به سردار کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) را باری دیگر به نمایش گذاشتند و به عزاداری پرداختند. عزاداران حسینی در خلخال در تمامی خیابان‌های این شهر از هر محله و مسجدی زیر یک پرچم واحد به سوگواری پرداختند و هر چند جسم ها در اینجا بود اما دلها شوق کربلا داشت و در بین الحرمین با عباس (ع) بود. مردم حسینی خلخال در سوگ شهادت قافله سالار کربلا مثل سال‌های قبل برای حضور در مراسم عزاداری برای سقای کربلا لحظه شماری می‌کردند و دست‌ها یکپارچه برسینه فریاد لبیک یا حسین حک کرد و زبان‌ها به جز فریاد یا ابوالفضل العباس گشوده نشد. در کنار عزاداری‌ها در خلخال آیین شمع پایلاما( شمع گردانی) در مساجد و عباسیه‌های خلخال انجام شده و شامگاه نیز دیگر دستجات عزاداری شبانه شاه حسین در خلخال از مساجد جمعه، شهیدلر، امام رضا(ع) و مسجد حضرت ابوالفضل(ع) در خیابان‌های خلخال به عزاداری می‌پردازند.

  «لبیک یا حسین» در آسمان  پارس آباد طنین‌انداز شد اقشار مختلف مردم از پیرو جوان و زدن و مرد در از صبح تاسوعای حسینی به عشق سقای کربلا در دستجات عزاداری حاضر شده و در کوچه‌ها و خیابان‌ها و مساجد شهر و روستاها به عزاداری پرداختند و اجتماع عظیم عزاداران حسینی شهرستان پارس آباد مغان عصر امروز همزمان با روز تاسوعای حسینی در چهارراه امام خمینی(ره) این شهرستان برگزار شد. مرزداران ولایی و غیور شهرستان پارس آباد با سردادن ندای «لبیک یا حسین» و «لبیک یا ابوالفضل»  یکبار دیگر عشق و علاقه و ارادت خودشان را به خاندان عصمت و طهارت(ع) نشان داده و ثابت کردند که ادامه دهنده مکتب امام حسین(ع) هستند. دسته‌جات عزاداری از تمامی مساجد شهرستان، هیئات مذهبی، تمام اقشار مردم،  زنان و مردان، کودکان و نوجوانان، پیر و جوان به‌ویژه عشایر غیور و مرزدار شهرستان پارس آباد از همه روستاها و بخش‌های اطراف خودشان را به چهارراه امام خمینی(ره) شهر پارس آباد رسانده بودند و آسمان شهرستان پارس آباد  با فریاد «لبیک یا حسین» مردم طنین انداز شده بود. مردم ولایی شهرستان پارس آباد با حضور حداکثری خود  عشق وصف ناپذیر خود به اهل بیت(ع) و عشق به امام حسین(ع) را به نمایش گذاشتند.

  یوم العباس و دلدادگی مردم مشگین شهر به اباعبدالله مردم شهرستان مشگین شهر ارادت خود را به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در نهمین روز از ماه محرم، روز تاسوعای حسینی نشان دادند. دستجات حسینی از شهر و روستاهای تابعه، خود را به خیابان امام خمینی(ره) رسانده بودند تا وحدت و انسجام خود را در مقابل یزیدیان زمان نشان دهند. تجمع عزاداران حسینی در شهرستان مشگین شهر در عصر امروزبرگزار شد و حسینیان و عاشقان اباعبدالله الحسین با حضور در مراسم عزاداری تاسوعای حسینی عشق و ارادت خالص خود باری دیگر به نمایش گذاشتند. مشگین شهریان همانند سال‌های گذشته با شعارهای «لبیک یا حسین» و «لبیک یا ابالفضل» با حضور در مراسم تاسوعای حسینی به عزاداری پرداختند.

  گفتنی است؛ تمامی شهرها و روستاهای استان اردبیل از جمله در شهرستان‌های نیر، نمین، سرعین، اصلاندوز، بیله سوار، گرمی و … در روز تاسوعا مراسمات مختلفی را در سوگ سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و علمدار دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس(ع) برگزار کردند. پایان پیام/

دیدگاهی بنویسید