تجربه‌ی اداره‌ی کشور پس از شهادت شهید رجایی/ چگونه هاشمی رفسنجانی و مهدوی کنی نقش آفرینی کردند؟

روز شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۶۰، سیزده روز پس از شهادت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت، وزارت کشور با انتشار دو اطلاعیه‌ی جداگانه دستور برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و میان‌دوره‌ای مجلس را صادر کرد.

تجربه‌ی اداره‌ی کشور پس از شهادت شهید رجایی/ چگونه هاشمی رفسنجانی و مهدوی کنی نقش آفرینی کردند؟

به گزارش علوم پزشکی بالینی، ساعت سه بعدازظهر یک‌شنبه ۸ شهریور ۱۳۶۰ در اثر انفجار دفتر نخست‌وزیری به دست اعضای نفوذی سازمان مجاهدین خلق (گروهک مناقفقین) آقایان محمدعلی‌ رجایی رئیس‌جمهوری و دکتر محمدجواد باهنر نخست‌وزیر و چند تن از مقامات نظامی و امنیتی کشور که در یک جلسه‌ی فوق‌العاده شرکت داشتند به شهادت رسیدند.

چند ساعت پس از این واقعه جلسه‌ی فوق‌العاده‌ی هیات دولت تشکیل شد. مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی وزیر وقت کشور درباره‌ی انگیزه‌ی تشکیل این جلسه گفته است: «این جلسه بعد از حادثه‌ی انفجاری که در نخست‌وزیری رخ داد تشکیل شد. من به طرف نخست‌وزیری حرکت کردم که خبر انفجار را شنیدم و بلافاصله وزارت کشور برای انجام اقدامات لازم جهت امداد و مسائل امنیتی رفتم. بعد از این حادثه به خاطر بررسی حادثه و وظایفی که دولت در آینده دارد جلسه‌ی هیات دولت تشکیل شد و آقای هاشمی و وزرا تشریف آوردند و مسائلی که لازم بود مورد بررسی قرار گرفت و ان‌شاءالله نتیجه‌ی آن به اطلاع ملت قهرمان‌مان خواهد رسید.» (اطلاعات دوشنبه ۹ شهریور ۶۰)

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه‌ی فوق‌العاده‌ی هیات دولت طی سخنانی گفت: «درست در لحظه‌ای که جلسه‌ی عصر ما در ساعت ۳ بعدازظهر قرار بود شروع شود صدای انفجار و به دنبال آن نمایان شدن ستون دود غلیظی از نخست‌وزیری برخاست. در این هنگام مجلس کار خود را آغاز کرد و بعد ما مطلع شدیم که متاسفانه این انفجار در اتاقی اتفاق افتاده است ک جناب آقای رجایی و جناب آقای باهنر و چند نفر دیگر در آن‌جا تشریف داشتند. ما به سرعت دنبال کار رفتیم…»

دیدگاهی بنویسید