حمایت فیلسوف ایرانی از دفاع اخلاقی و عادلانه ایران در برابر اسراییل / هر کس از دفاع مظلوم در برابر ظالم، حس خوبی نیابد در سلامتش تردید است

دفاع مظلوم در برابر ظلم ظالم یکی از بهترین و اجتناب ناپذیرترین گزینه‌هاست. هر کس با شنیدن اخبار دفاع مظلوم در برابر ظالم، حس خوبی پیدا نکند باید در سلامتش تردید کرد!

حمایت فیلسوف ایرانی از دفاع اخلاقی و عادلانه ایران در برابر اسراییل / هر کس از دفاع مظلوم در برابر ظالم، حس خوبی نیابد در سلامتش تردید است

گروه اندیشه: دکتر بیژن عبدالکریمی اعلام کرد که به عنوان عضو بسیار کوچکی از جامعه فلسفی و دانشگاهی کشور، از حمله اخلاقی و عادلانه بسیار سنجیده و عاقلانه نیروهای دفاعی کشور به نحو تمام قد دفاع می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این فیلسوف ایرانی که اخیرا در کمپین نجات چشم یک جوان شهرکردی، اقدام به جمع آوری کمک های مالی برای پرداخت دیه چشم کرده، در اطلاعیه اخیرش که در کانال تلگرامی اش منتشر شده، اعلام کرده است:

«اینجانب، بیژن عبدالکریمی، به عنوان عضو بسیار کوچکی از جامعۀ فلسفی و دانشگاهی کشور، از حملۀ اخلاقی، عادلانه بسیار سنجیده و عاقلانۀ نیروهای دفاعی کشور عزیزمان، ایران، با تمام وجود و به نحو تمام قد دفاع کرده، از خداوند بزرگ سلامت، عزت و مؤفقیت همۀ نیروهای نظامی و دفاعی کشورم را آرزومندم و هر گونه سخن یا حرکتی در جهت تضعیف آنان یا تعمیق شکاف های اجتماعی در شرایط تاریخی کنونی، از هر دو قطب اجتماعی، را خیانت به این سرزمین و مردم مظلوم و رنج کشیدۀ آن می دانم.»

عبدالکریمی همچنین در پیامی به یکی از منتقدان جنگ خواستار حمایت او از «دفاع مشروع، قانونی، و اخلاقی» در پاسخ متقابل ایران به تجاوز اسراییل در بمباران کنسولگری ایران در سوریه شد. او در پیام خود آورده است:

دوست و برادر بسیار عزیز، بزرگوار و دردمندم، که بسیار بیش از بنده به خاطر رشادت ها و جانبازی هایشان در جبهه های جنگ هشت ساله بر این سرزمین و این مردم و این نظام منت دارند، در یاداشتی با عنوان «جنگ هرگز خوب نیست» از مضرات جنگ سخن گفته و در آخر اعلام داشته اند که «جنگ بدترین گزینه‌هاست. هر کس با شنیدن اخبار جنگ، حس خوبی پیدا می‌کند باید در سلامتش تردید کرد!». خواهانم به ایشان و همه عزیزانی که مثل ایشان می اندیشند خاطرنشان سازم اولاً همه کس، جز تولیدکنندگان و سوداگران اسلحه و خون، حتی کودکان به خوبی می دانند که جنگ یکی از زشت ترین و کریه ترین پدیدارهایی است که در عالم انسانی وجود دارد. لذا تکرار این امر بدیهی چندان به جامعه کمکی نمی کند. همچنین، همان گونه که این کهنه سرباز شجاع دفاع هشت ساله به درستی ذکر می کنند هیچ آدمی که از سلامت روحی و روانی برخوردار است «از شنیدن اخبار جنگ حس خوبی» نخواهد داشت. اما بسیار ناجوانمردانه است که بعد از چهل سال تحریم و فشار به زندگی مردم، حملات سایبری مکرر، ترور شخصیت های متعدد و حملات به سربازان ما و کشتن آنها و نهایتاً نیز حمله به کنسولگری ما، که بر اساس قوانین جهانی بخشی از خاک کشور ماست، بر «دفاع مشروع، قانونی و اخلاقی» نیروهای نظامی کشورمان از این سرزمین و این ملت نام «جنگ» بنهیم و از مضرات جنگ سخن بگوییم. از سرباز بزرگ و شجاع و اخلاق مدار و صلح جوی کشورمان، جناب آقای رحیم قمیشی عزیز خواهانم متنی نیز در ارتباط با «دفاع» به خصوص «دفاع مظلوم در برابر ظلم ظالم» برایمان بنویسند و بفرمایند که آیا با بنده مخالفند که «دفاع مظلوم در برابر ظلم ظالم یکی از بهترین و اجتناب ناپذیرترین گزینه‌هاست. هر کس با شنیدن اخبار دفاع مظلوم در برابر ظالم، حس خوبی پیدا نکند باید در سلامتش تردید کرد!»

عبدالکریمی همچنین در مطلبی دیگر در کانال خود تاکید کرده است که : « وقتی از پدیدارهایی مثل جنگ، صلح، حمله، کشتن، بخشیدن، و…. سخن می گوییم نباید آنها را در یک فضای اثیری، ذهنی، یعنی در بیرون از زمان و مکان، بررسی کنیم بلکه آنها را در بطن سیاق تاریخی شان باید بررسی کنیم. لذا به نحو مطلق از اخلاقی بودن یا غیراخلاقی بودن پدیداری مثل جنگ سخن گفتن عوامانه است، بلکه باید گفتن جنگ کی و کجا غیراخلاقی و کی و کجا اخلاقی است.»

216216

دیدگاهی بنویسید