نتانیاهو برای بررسی وضعیت امنیتی، «جلسه ویژه» برگزار می‌کند

شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی از برگزاری یک «جلسه ویژه» توسط «بنیامین نتانیاهو» با حضور مقامات امنیتی تل‌آویو خبر داده و نوشت: موضوع جلسه، «ارزیابی شرایط امنیتی اسرائیل، در تمام جبهه‌ها» خواهد بود.

نتانیاهو برای بررسی وضعیت امنیتی، «جلسه ویژه» برگزار می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل علوم پزشکی بالینی، رسانه‌های عبری گزارش دادند که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی فردا یکشنبه، اول اکتبر برای ارزیابی وضعیت امنیتی «جلسه ویژه» برگزار خواهد کرد.

طبق گزارش پایگاه خبری «عرب ۴۸»، و به نقل از شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی، منابعی آگاه فاش کرده‌اند که «جلسه ارزیابی وضعیت امنیتی در شرایط پرتنش در همه جبهه‌ها برگزار خواهد شد»؛ در حالی که جزئیات بیشتری ارائه نکردند.

برگزاری این جلسه پس از آن صورت می‌گیرد که منطقه امنیتی در شرق نوار غزه شاهد اعتراضاتی در محکومیت محاصره تحمیل شده بر نوار، اعلام همبستگی فلسطینیان با اسرا در زندان‌های رژیم اشغالگر و ورود غیرقانونی شهرک‌نشینان به مسجد الاقصی است.

ارتش رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته تصمیم گرفته است تا نیروهای خود را که در اطراف نوار غزه مستقر شده‌اند، با یک گردان اضافی، تقویت کند. این تصمیم پس از آن اعلام شد که گزارش‌هایی از تل‌آویو مبنی بر شعله‌ور شدن آتش در مناطق مجاور غزه، به دلیل حرکت بالن‌های آتش‌زا از نوار غزه منتشر شد.

در مرز با لبنان هم، آخر هفته گذشته درگیری‌هایی بین نیروهای ارتش رژیم اشغالگر و ارتش لبنان رخ داد که شامل شلیک گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی به سمت زمین‌ها و مزارع شبعا بود.

در این خصوص، «یوآو گالانت»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در اشاره به استفاده از زور مدعی شده بود که  «در صورت آسیب دیدن شهروندان اسرائیلی یا سربازان ارتش اسرائیل»، مقامات تل‌آویو تنش‌ها را در نوار غزه تشدید خواهند کرد. نتانیاهو اوایل هفته جاری با حضور گالانت و «هرتزی هالوی» رئیس ستاد ارتش رژیم اشغالگر، مذاکرات امنیتی را برای بحث درباره تشدید اعتراضات در شرق غزه برگزار کرده بود.

هالوی، روز پنج‌شنبه هفته گذشته هم به درگیری‌های داخلی تل‌آویو واکنش نشان داده و درباره احتمال تسری‌یافتن شکاف و دو قطبی‌های داخلی به نهادهای نظامی ابراز نگرانی کرده بود. او تصریح کرده بود: شکاف سیاسی کنونی اسرائیل، در تشکیلات نظامی عمیق‌تر خواهد شد؛ تفرقه به درون خود ارتش نیز سرایت خواهد کرد و این خطرناک است.

در این گفت‌وگوها که «رونین بار»، رئیس شاباک (سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی) نیز در آن شرکت داشت، نتانیاهو سناریوهای مورد انتظار برای گسترش اعتراضات در غزه و راه‌های مقابله با آن را مورد بحث و بررسی قرار داد.

 نشست دو روز پیش رهبران مقاومت فلسطین در بیروت که بر تقویت و تداوم مقاومت مسلحانه در مقابل اشغالگران تاکید داشت، موجب ترس و واکنش رژیم صهیونیستی شد. رسانه‌های عبری، بدون اشاره به اقدام صهیونیست‌ها در هتک حرمت مسجدالاقصی و اقدامات تحریک‌آمیز علیه مقاومت در کرانه باختری و نوارغزه هشدار دادند که این نشست با هدف تشدید تنش‌های امنیتی در کرانه باختری، نوار غزه و چه بسا مناطق دیگر برگزار شده است.

گزارش‌های ویژه منتشرشده از محافل سیاسی و رسانه‌ای رژیم صهیونیستی حاکی از آن است که ارزیابی سرویس‌های امنیتی که در این جلسه حضور داشته‌اند، این است که جنبش مقاومت اسلامی حماس «علاقه‌ای به تشدید تنش ندارد».

در ادامه این گزارش آمده است: با این وجود، تشدید اعتراضات از سوی فلسطینی‌ها، احتمال «ارتکاب اشتباهات» را افزایش داده و این ممکن است که منجر به دور جدیدی از تشدید تنش‌ها شود»؛ تنش‌هایی که احتمالاً خشونت‌آمیز خواهند بود». مقامات امنیتی تل‌آویو بر لزوم «آمادگی برای تشدید تنش احتمالی» تاکید کرده‌اند.

به جز درگیری‌های داخلی شهرک‌نشینان موافق و مخالف کابینه نتانیاهو و افزایش عملیات‌های فلسطینی علیه اشغالگران، موضوع عادی‌سازی روابط تل‌آویو و ریاض هم به دغدغه امنیتی مقامات امنیتی تبدیل شده و در این خصوص جلسه تشکیل داده‌اند. 

روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، گزارش داده بود که گالانت گفته است: «تل‌آویو در صدد است اقدامات مناسبی جهت تضمین امنیت اسرائیل در صورت رسیدن به توافق عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی انجام دهد. ما همه تلاشمان را برای ارزیابی مخاطرات این اقدام و اطمینان یافتن از اینکه در حال حرکت در مسیر درست و مسئولانه هستیم انجام می‌دهیم».

پایان پیام/م

دیدگاهی بنویسید