پاشینیان: باکو هنوز به پیشنهاد پیمان صلح ما پاسخ نداده است

نخست وزیر ارمنستان در پارلمان این کشور گفت که جمهوری آذربایجان هنوز به پیشنهاد پیمان صلح با ایروان پاسخ نداده است.

پاشینیان: باکو هنوز به پیشنهاد پیمان صلح ما پاسخ نداده است

به گزارش گروه بین‌الملل علوم پزشکی بالینی، نخست وزیر ارمنستان روز چهارشنبه در پارلمان این کشور گفت که جمهوری آذربایجان به پیشنهاد پیمان صلح با ایروان پاسخ نداده است.

به گزارش خبرگزاری «آرکا»، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در نشست پرسش و پاسخ در پارلمان این کشور گفت که ایروان هنوز پاسخی از باکو  در زمینه پیش نویس پیمان صلحی که اوایل سال جاری ارسال کرده بود، دریافت نکرده است.

پاشینیان در این زمینه گفت، وقتی پاسخ آنها را دریافت کنیم، پاسخ دادن به آن مدتی طول می‌کشد و حدس می زنم پس از مدتی واکنش نشان داده شود.

بر اساس این گزارش، پیشنهادات صلح با جمهوری  آذربایجان که سال گذشته رونمایی شد شامل مجموعه‌ای از اصول اساسی توافق صلح با ارمنستان همچون به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر، تایید مجدد بر عدم ادعای به یکدیگر و تعهد قانونی الزام آور برای عدم طرح چنین ادعاهایی در آینده، خودداری از تهدید امنیت یکدیگر، تعیین مرزها و رفع انسداد خطوط حمل و نقل است.

پاشینیان در ادامه گفت: «پیشنهاداتی که قبلا در مورد باز کردن مسیر ارتباطی، تضمین امنیت مرزها ارائه کرده بودیم، همگی به قوت خود باقی هستند.»

وی اظهار داشت که آماده است هر چه زودتر این سند را که تضمینی برای صلح و ثبات پایدار در منطقه خواهد بود، امضا کند.

این در حالی است که اخیراً وزیر خارجه جمهوری آذربایجان مدعی شده ارمنستان پیشنهاد اخیر این کشور را رد کرده است. «جیحون بایراموف» روز شنبه اعلام کرد که ارمنستان پیشنهاد باکو برای ایجاد «ایست بازرسی» در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان را رد کرده است.

بایراموف مدعی شد: «ارمنستان از مذاکره با آذربایجان اجتناب می‌کند. باکو آماده است تا ارمنی‌های ساکن قره‌باغ را در جامعه  جمهوری آذربایجان ادغام کند».

دیوان بین‌المللی دادگستری به تازگی  به جمهوری آذربایجان دستور داده که امکان عبور آزادانه از مسیر لاچین را فراهم آورد. در بخشی از این حکم آمده باکو باید تمامی اقدامات را برای اطمینان از تردد بدون مانع افراد، وسایل نقلیه و محموله در امتداد مسیر لاچین در هر دو جهت را انجام دهد(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/خ

دیدگاهی بنویسید