یک میلیارد و ۵۴۲ میلیون دلار کالا از آذربایجان شرقی صادر شد

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی به پیشگامی استان در صادرات کالاهای غیرنفتی تولید داخل اشاره کرد و گفت: سال گذشته یک میلیارد و ۵۴۲ میلون دلار کالاهای غیرنفتی از استان به مقاصد مختلف خارجی صادر شد.

یک میلیارد و ۵۴۲ میلیون دلار کالا از آذربایجان شرقی صادر شد

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، محمدجعفر عظمایی در جمع خبرنگاران به ظرفیت استان در تولید کالاهای مزیت دار نظیر مقاطع فولادی، شیرینی و شکلات، شیشه ساختمانی، تراکتور و خشکبار اشاره کرد و افزود: سال گذشته به همت صاحبان صنایع و بازرگانان بخش قابل توجهی از کالاهای تولیدی مزیت دار استان به کشورهای هدف صادراتی ارسال شد.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی با صادرات ۱۰۳ میلیون دلاری محصولات شیرینی و شکلات جایگاه اول کشور را در اختیار دارد، گفت: در صادرات کشمش نیز موفق به صدور ۷۱ میلیون دلاری این محصول و کسب رتبه نخست کشوری شدیم.

عظمایی ادامه داد: در صادرات شیشه ساختمانی با میزان صادرات بیش از ۳۱ میلیون دلار و صادرات ۲۶۳ میلیون دلاری محصولات طویل فولادی رتبه نخست کشور را کسب کردیم و بالاتر از استان های خوزستان و اصفهان در زمینه محصولات فولادی ایستادیم.

وی اظهار کرد: تمام موارد مطروحه بالا جزو ظرفیت‌های تولیدی و صادراتی استان به شمار می رود که در نوع خود مهم بوده و به عبارتی توسعه صادرات موجب رشد تولید در بسیاری از صنایع استان شده است.

عظمائی به صادرات ۲۱۸ میلیون دلاری از استان به ارمنستان و کسب رتبه نخست در این زمینه اشاره کرد و گفت: بخش عمده‌ای از کالاهایی که به کشور ارمنستان صادر می‌شود در استان تولید شده است.

وی گفت: با وجود مشکلات موجود در بخش صادرات مانند رفع تعهدات ارزی، مشکلات حمل و نقل و تغییرات قوانین و مقررات در بعضی کشورهای هدف صادراتی، ۹۶ درصد هدف گذاری میزان صادرات غیرنفتی استان در سال گذشته محقق شد.

عظمائی تاکید کرد: پذیرش و اعزام هیات های تجاری موجب توسعه مراودات بین‌المللی می شود که در ادامه سیاست های تعیین شده توسعه تجارت خارجی استان اقدامات لازم برای اعزام هیات های تجاری با هماهنگی استانداری و اتاق بازرگانی انجام شده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت ارتقای عملکرد میزهای تجاری در توسعه مراودات اقتصادی بین المللی گفت: در حال حاضر هفت میز توسعه تجاری با کشورهای ترکیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، روسیه، عراق و ارمنستان در استان فعال است که با راهبری این اداره کل، استانداری و اتاق بازرگانی جلسات میزها با مشارکت فعالان بخش خصوصی به صورت مرتب برگزار و نسبت به بررسی راهکارهای توسعه تجارت و گردآوری موانع و مشکلات مرتبط اقدام می شود.

46

دیدگاهی بنویسید